Ekonomi

Zamlı emekli maaşları ne kadar olacak? 2022 ''En düşük emekli aylığı


Son zamlarla birlikte emekliler de maaşlarının asgari ücret düzeyine yükselmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün,

Zamlı emekli maaşları ne kadar olacak? 2022 ''En düşük emekli aylığı
27 Oktober

Milyonlarca emekli için geri sayım başladı.

Hükümet ve memur sendikaları arasında başlayacak olan zam toplantıları neticesinde emeklilere yapılacak olan zam oranı da belirlenmiş olacak.

Artan fiyatlarla birlikte eriyen emekli maaşları hakkında açıklama yapan TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, "En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı" derken asgari geçim indiriminin (AGİ) kendilerine de verilmesini istedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre enflasyon, yüzde 1,25 artarken yıllık bazda yüzde 19,58 oldu.

Eğer emekliye ikinci dönem baz alınarak zam yapılırsa şimdiden yüzde 5.21 zamma kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak öngörülen rakamlara bakıldığında, emeklilerinin ocak ayında zammı TÜFE’ye göre yüzde 4,23 olurken, enflasyon tahminine göre yüzde 8.46’ya ulaşacak.

2022’de En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre ikinci 6 aylık TÜFE ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 5.21'i bulabilecek. Bu durumda en yüksek maaş yaklaşık 405 lira artışla 8 bin 237 liraya ulaşacak. Ancak öngörülen rakamlara bakıldığında, emeklilerinin ocak ayında zammı TÜFE’ye göre yüzde 4,23 olurken, enflasyon tahminine göre yüzde 8.46’ya ulaşacak.

Bu orana göre, 1.500 TL alan emeklinin en düşük maaşı 1.626 TL, 2.000 TL alan emeklinin maaşı ise 2.169 TL olacak. Geçen dönem yüzde 7.36 oranında zam yapılmıştı. Böylece yıllık bazda emekli maaşlarına yüzde 15,82 zam yapılacak. Fakat yıl sonuna doğru hükümetin emekli maaşları ile ilgili ciddi düzenleme yapması bekleniyor. 

‘’Ev kirası Bile 1500-2000 Lira’’

En düşük emekli aylığının 1500 liraya çıkarılmasının üzerinden 19 ay geçtiğini hatırlatan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, "Hayat çok pahalandı. Ev kirası bile 1500-2000 lira. Bir emeklinin evi yoksa mutlaka bir yakınından destek alıyor veya kayıt dışı ekonomide bir yerde bir iş yapmaya çalışıyorlar" dedi.

"AGİ Emekliye De Verilmeli"

Emeklilerin beklentilerini anlatan Ergün, "En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmeli. Emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılırsa insanlar biraz nefes alır. Bizler yüzde 4 ek ödeme alıyoruz. Bir emeklinin 3 bin lira maaşı varsa yüzde 4 ek ödemeyle 120 lira alıyor. Çalışanlar asgari geçim indirimi (AGİ) adı altında 300 liranın üzerinde yardım alıyor. Emekli ve çalışan ayrılmamalı. Devlet böyle bir asgari geçim indirimi veriyorsa emekliye de vermeli. Ek ödeme tutarı yüzde 4'ten yüzde 10'a çıkarılmalı. Ayrıca 2000 yılı sonrası emeklilerin intibak yasası çıkarılmalı" diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.