Yunan Adaları Kapı Vizesi

Türkiye’nin batı komşusu Yunanistan, son dönemde Türk turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Politik temelli sorunlar geride kalırken, her iki ülke vatandaşları karşılıklı ziyaretlerle birbirine daha da yaklaşıyor. Yunanistan kapı vizesi uygulaması ile Yunan adalarına seyahatlerin kolaylaştırılması amaçlandı. Bu hem bizim seyahatlerimizi kolaylaştırdı, hem de Türkiye kıyılarına yakın Yunan adaları turizm açısından canlandı.

Bu kapsamda Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş‘taki seyahat acenteleri RodosMeisKos (İstanköy), Sakız, Samos (Sisam), Midilli adalarına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet hakkı olan Rus ve Ukrayna vatandaşlarına kapıda vize verilmesi hususunda yetkilendirildi.

Yunan Adaları kapı vizesi nasıl alınır ?

Turizm firmalarına“kapı vizesi kalktı mı” diye soruluyor. Yunanistan kapı vizesi sadece belli dönemlerde uygulanıyor. 1 Nisan-30 Ekim arasında, özellikle ülkemizde yüksek tatil sezonu diyebileceğimiz dönemler arasında uygulanıyor sadece. Başlangıç ve bitiş tarihleri her yıl değişebiliyor.

İlgili seyahat acentesinden yolculuk biletini temin eden kişilerin yine aşağıda yazılı olan belgeleri de acenteye yolculuk tarihinden en az 3-4 gün önce elden teslim etmesi veya kargo ile iletmesi gerekiyor.

Yunanistan kapı vizesi ücretleri ne kadar ?

Yunan Adaları vize ücreti gidilecek adaya hizmet veren acenteye bağlı olarak değişiyor. Sakız Adası 55€, Midilli Adası 55€, Samos 55€, Kos 60€, Rodos 65€, Meis 65€ vize ücreti alınıyor. Acenteler hizmet bedeli ekleyerek 55€-100€ arasında değişirken fiyat sunuyor. 0-7 yaş arasındaki çocuklar sadece acente aracılık hizmet bedeli olan 20€-25€ arasında değişen bedeli ödeyerek seyahat edebilirler.

Tek girişli ve 7 gün süreli verilen Yunan Adaları vizesi prosedürle uğraşmak istemeyenler için alternatif bir hizmet olabilir. Beni en çok rahatsız eden ise bu 7 gün süre kısıtı, bunun en az 3 ay olması gerekir ve belirtilen adalara multi giriş imkanı sağlamaları iyi olurdu. Önceki yıllarda 15 gün kalışlı 2 girişli vize veriliyordu.

Yunan Adaları kapı vizesi için gerekli evraklar ?

 • Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olan, en az 2 sayfası boş, KKTC giriş-çıkış damgası olmayan)
 • Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi.
 • TC Kimlik veya Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisi.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik 2 fotoğraf.
 • Online ortamda doldurulmuş vize başvuru formu.
 • Gidiş-dönüş feribot bileti.
 • Konaklama olacaksa otelden alınmış olan otel kaşe imzalı otel konfirmesi.
 • Seyahat acentesinden gidiş dönüş tarihi belli olan feribot bileti.
 • Güncel banka cüzdan fotokopisi.
 • Vize harcı ve acente hizmet harcı.

Kapı Vizesi Başvuru Formu doldurulmuş örneği görmek için tıklayın. Vizenin yunan polisi tarafından reddi durumunda ücret iadesi yapılmıyor.

Yunanistan vizesi (Schengen Vizesi)

Yunanistan geçmişte Türkiye’deki büyükelçilik ve konsoloslukları aracılığıyla sağladığı vize hizmetini VFS Global Vize Başvuru Merkezleri (Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya, Edirne, Gaziantep, Bursa, Marmaris) aracılığıyla vermeye başladı.

Seyahat tarihinden en az 60 en geç ise 15 gün önceye kadar olan periyotta VFS Global Vize Başvuru Merkezi‘nin web sitesi veya 0212 3735826 nolu çağrı merkezinden randevu alınması gerekiyor. Ayrıca İstanbul’da Halaskargazi’deki İstanbul Yunanistan Vize Uygulamaları Resmi Ortağı Kosmos Vize ofisine uğramaları gerekiyor. Yunanistan vizesi hakkında yol gösterici rehber için tıklayın.

Yunanistan, Schengen sistemine dahil olduğundan tıpkı diğer Schengen ülkeleri ile aynı belgelerin vize müracaatında teslim edilmesi gerekiyor.

Schengen vizesi başvuru şartları

 • Schengen alanından çıkılacak tarihten sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Pasaportta vize için en az iki boş sayfa
 • Pasaportun alınma tarihinin 10 yıldan eski olmaması ve eski tip pasaport olmaması
 • KKTC giriş çıkış damgası taşımaması

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir