Gündem

Yasak kararları peş peşe geliyor! Yapmayan oralara giremeyecek:


Koronavirüs vakalarındaki artış bir çok ülkede yasakları ve tedbirleri geri getiriyor.Kahvehaneler, statlar, AVM'ler...

Yasak kararları peş peşe geliyor! Yapmayan oralara giremeyecek:
11 Ağustos

Yasak kararları peş peşe geliyor! Yapmayan oralara giremeyecek: Kahvehaneler, statlar, AVM'ler...

Koronavirüs vakalarındaki artış bir çok ülkede yasakları ve tedbirleri geri getiriyor. ABD'de Eylül'e kadar tüm askerlere, İngiltere'de Kasım ayından itibaren huzurevi çalışanlarına aşı zorunlu kılındı.

ABD ve Avrupa'da yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında vaka sayıları genel olarak artış eğilimini sürdürürken, ABD başta olmak üzere birçok ülkede halkın COVID-19 aşısı olmasına yönelik tedbirler devreye giriyor.

Nüfusun çoğunluğuna yakınının en az bir doz COVID-19 aşısı olduğu ABD ile Avrupa ülkelerinde aşı olmayanların çeşitli uygulamalar altında kapalı ve kalabalık alanlara girişlerini kısıtlamaya yönelik mücbir önlemler yürürlüğe giriyor.

ABD'de zorunlu aşı uygulaması yaygınlaşıyor
ABD'de eyaletler ve yerel yönetimler düzeyinde aşı zorunluluğuna ilişkin farklı uygulamalar bulunurken, ulusal düzeyde zorunluluk getirilmesi beklenmiyor.

ABD İlaç ve Gıda Dairesinin (FDA) birkaç hafta içinde Pfizer ve Moderna'ya tam aşı onayı vermesinin ardından birçok federal kurum ve özel şirketin çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmesi bekleniyor.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) eylül ortasına kadar tüm askerlere aşıyı zorunlu kılarken, diğer bakanlıkların da bu yola başvuracağı tahmin ediliyor. ABD Başkanı Joe Biden da Pentagon'un kararına tam destek veriyor.

Ülkede özel sektörden bazı firmalar şimdiden çalışanlarına aşıyı zorunlu kılmaya başladı. CNN aşısız işe gelen 3 çalışanını işten çıkarırken, American Airlines tüm çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi. Diğer hava yollarının da bu yolu izlemesi bekleniyor.

İngiltere'de kapalı mekanlar için aşı pasaportu
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, eylül sonundan itibaren gece kulüpleri ve büyük kalabalıkların toplandığı bazı mekanlara girişlerde aşı pasaportu uygulamasının zorunlu olacağını açıkladı.

İngiliz hükümeti 4 Ağustos'ta da huzurevi çalışanlarına kasım ayından itibaren aşı zorunluluğu getirileceğini duyurdu.

Fransa'da COVID-19 sağlık ruhsatı
Fransa'da da bölgeler arası yolculuklar, hastane, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve alışveriş merkezleri ile 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ve eğlence parklarına giriş için zorunlu tutulan "COVID-19 sağlık ruhsatı" uygulaması başlatıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.