Gündem

Son dakika: Böyle imha edilmişti... Kabus hortladı!


Hollywood'dan çıkma bilimkurgu filmlerini aratmayan bu görüntüler tamamen gerçek.

Son dakika: Böyle imha edilmişti... Kabus hortladı!
16 Ağustos

Hollywood'dan çıkma bilimkurgu filmlerini aratmayan bu görüntüler tamamen gerçek.

Uluslararası haber ajansları AP ve Reuters'ın peş peşe servis ettiği fotoğraflar, görenleri şaşkına çevirdi.

Kabus tam bitti derken yeniden hortladı, hem de daha büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirerek...

Bilim kurgu filmlerini aratmayan bu görüntüler 24 Ekim'de çekildi. Haşere kontrol uzmanları, istilacı dev eşekarısının ABD’de bulunan ilk yuvasını, büyük bir operasyonla imha ettmişti. Ancak yeni bulgular kabusun henüz bitmemiş olabileceğini gösterdi.

Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı’nın Pazar günü yaptığı açıklamada, Blaine şehri yakınlarında bulunan yuvayı kaldırdıklarını ifade etmişti.

Açıklamada, "Bakanlığın haşere programı, bir ağaç kovuğunda bulunan yuvadaki çok sayıda örneği vakumlu cihazla topladı." ifadelerini kullanmıştı.

Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Uzmanı Cassie Cichorz, dev eşekarısı yuvasını ortadan kaldırmaya yardım etmeden önce koruyucu kıyafet giydirilirken böyle görüntülenmişti.

Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı'ndan Sven Spichiger arkasındaki bir ağaçta bulunan yuvadan alınan böcekleri böyle göstermişti.

İşlem sırasında kaydedilen görüntüler, uzmanların bilimkurgu filmlerini aratmayan bir operasyona imza attığını ve ciddi önlemler aldığını ortaya koymuştu. Bu arılar insanları canlarını yakacak şekilde sokabilir ya da zehir tükürebilir. Ancak en büyük tehditi bal arıları için oluşturuyorlar.

Küresel ısınma ve insan faaliyetlerinden kaynaklı tehditler arasında yer alan istilacı türler, dünyanın birçok yerinde ekosistemleri yok olma tehlikesiyle baş başa bırakıyor. ABD, bu kapsamda yıllardır bal arısı kovanlarını yok eden ve insanlar için ölümcül olabilen Asya kökenli dev eşak arılarıyla mücadele ediyor.

ABD’de Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı (WSDA) yetkilileri halk arasında katil arılar olarak bilinen Asya dev eşek arılarının yıllarca süren mücadeleye rağmen geri döndüklerini açıkladı.

Washington yetkilileri, Çarşamba günü Kanada sınırının hemen güneyindeki Blaine'de bir yaban arısı yuvasına saldıran Asya dev eşek arısının fotoğrafı çekildi.

Asya dev eşek arısının görüldüğü yer, yetkililerin geçen Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan eşekarısı yuvasını yok ettiği yerden sadece üç mil uzaktaydı.

WSDA’dan yönetici entomolog (böcek bilimci) Sven Spichiger "Bu eşek arısı geçen yıl gördüğümüz davranışın aynısını sergiliyor, yaban arısı yuvalarına saldırıyor. Etrafınızda kağıt yaban arısı yuvaları varsa onlara göz kulak olun ve gördüğünüz Asya dev eşek arılarını bildirin. Uçtukları yönü de not edin” dedi.

CANLI TUZAKLAR KURULACAK 

Bununla birlikte WSDA, canlı bir Asya dev eşek arısı yakalamak, etiketlemek ve yuvaya kadar takip etmek amacıyla canlı tuzaklar kuracağını söyledi. Buna ek olarak, Kanada’da British Columbia eyaleti, iki ülke arasındaki sınırdan yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta tuzaklar kuracak.

Uzmanlar yeni bulgunun, akarlar, hastalıklar, böcek ilaçları ve yiyecek kaybı nedeniyle halihazırda kuşatma altında olan bal arılarının tüm kovanlarını yok edebilen bu istilacı türü bulmak için halkın ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Geçen yılki büyük operasyondan fotoğraflarda koruyucu kıyafetler giydiği görülen ekip, yuvanın bulunduğu ağacı önce şeffaf bir plastikle kapladı ve elektrikli süpürgeye benzeyen bir cihazla böcekleri büyük, şeffaf bir tüpe topladı.

Washington Eyalet Üniversitesi'ndeki uzmanlara göre, eyalete nasıl geldiği henüz bilinmeyen böceklerin iğneleri birden fazla kez soktuğu durumda insanlar için öldürücü olabiliyor.

76 YUMURTA DAHA BULUNDU 

Geçtiğimiz ay Washington eyaletinde, tarım yetkilileri tarafından yok edilen yuvada, 200 kraliçe arı da dahil olmak üzere yaklaşık 500 canlı istilacı dev eşekarısı örneği bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.