Ekonomi

ÖTV indirimi sonrası sıfır araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte yeni fiyatlar...


Binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı

ÖTV indirimi sonrası sıfır araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte yeni fiyatlar...
13 Ağustos

Binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç,

"Yapılan indirimle birlikte bazı sıfır araç fiyatları 30 bin lira ile 80 bin TL arasında düşecek." dedi.

Özel Tüketim Vergisi matrahları yukarı çekildi. Böylece çıplak fiyatı 92 bin lirayı aşmayan otomobiller için ÖTV yüzde 45 olarak belirlendi. Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç bu kararı beklemediklerini kendileri için sürpriz olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: 

PİYASA HAREKETLENECEK

"PİYASA HAREKETLENECEK" 

"Piyasa olarak böyle bir karar beklemiyorduk. Yapılan indirimin sıfır araç piyasasına olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Piyasada yaşanan son gelişmeler nedeniyle satın alma gücü oldukça düşmüştü. O nedenle bu kararla birlikte piyasa hareketlenecek.

İKİNCİ EL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK MI

İKİNCİ EL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK MI? 

Sıfır araç fiyatlarında 30 bin lira ile 80 bin lira arasında bir indirim bekliyoruz. Bu karar ile birlikte vergi matrahı birimi artırıldı. 300 bin liralık bir araç yeni karar ile birlikte 250 bin TL'ye düşecek. İkinci el fiyatlarında ise ilk etapta düşüş beklemiyorum. İlerleyen günlerde bir miktar indirim olabilir."

Öte yandan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, açıklanan yeni ÖTV matrah düzenlemesi ile birlikte son dönemde oldukça yükselmiş olan yeni araç alım fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanacağını kaydetti.

OYDER'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Mersin, uzun zamandır böyle bir düzenlemenin yapılması için hükümet yetkilileri ile yaptıkları temasların olumlu sonuçlanmasından dolayı Gelir İdaresi Başkanlığı ile hükümet yetkililerine teşekkür ettiğini belirtti.

Mersin, şunları kaydetti: "Bu düzenleme sayesinde içten yanmalı motora sahip araçların anahtar teslim fiyatı 320 bin TL'ye kadar olanlarında 40 bin ile 53 bin TL arasında bir ucuzlama olacağı görülüyor. Bu da son dönemde ulaşılmaz boyutlara ulaşan yeni araç fiyatlarında bir nebze rahatlama sağlayacak ve piyasayı canlandıracaktır.

Ayrıca hibrit modellerde yapılan ÖTV matrah düzenlemesi de hibrit modellere olan talebi canlandıracak nitelikte ve özellikle son dönemde çok duyarlı hale geldiğimiz çevre koruması için de olumlu katkı sağlayacak şekilde gerçekleşmiştir. Ülkemizin lokomotif sektörü olan otomotivdeki hareketliliğin genel ekonomiye olan olumlu katkısı düşünüldüğünde, yıl sonuna kadar canlı bir pazara sahip olmamız hem ekonomimize katkı sağlayacak hem de yatırım açısından ülkemizi yeniden cazibe merkezi haline getirecektir."

Yapılan değişiklikle Volkswagen Golf 1.0 TSI Manuel'in fiyatı 289 bin 200 TL'den 240 bin TL'ye inecek.

Toyota Corolla Sedan Hybrid Flame e-CVT’in fiyatı 356 bin 400 TL’den 297 bin TL’ye düşecek.

Renault Megane Joy 1.3 TCe'nin fiyatı 301 bin 900 TL'den 251 bin 500 TL'ye inecek.

240 BİN TLYE DÜŞECEK

240 BİN TL'YE DÜŞECEK 

Peugeot 2008 Allure Road Trip 1.2'nin fiyatı ise 289 bin TL'den 240 bin TL'ye inecek.

12

KIA Sportage'ın ÖTV öncesi satış fiyatı 292.900 TL olurken ÖTV indirimi sonrası satış fiyatı 244.083 TL'ye geriledi.

Nissan Juke'un ÖTV öncesi satış fiyatı 291.800 TL olurken ÖTV indirimi sonrası satış fiyatı 243.166 TL'ye geriledi.

14

Opel Astra HB'nin ÖTV öncesi satış fiyatı 289.500 TL olurken ÖTV indirimi sonrası satış fiyatı 241.248 TL'ye geriledi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.