Otomobil Tarihinin Duryea Kardeşleri

Amerika’nın ilk benzinle çalışan ticari otomobil üreticileri , iki kardeş, Charles Duryea ve Frank Duryea idi. Kardeşler, yeni benzinli motorlar ve otomobillerle ilgilenen bisiklet üreticileriydi.

Charles Duryea ve Frank Duryea, başarılı bir ticari otomobil kuran ilk Amerikalılardı ve halka açık otomobil inşa etmek için ifade edilen bir Amerikan işletmesini ilk kez birleştirdiler.

Duryea Motorlu Vagon Şirketi

20 Eylül 1893’te Duryea kardeşlerin ilk otomobili, Springfield, Massachusetts’in kamu sokaklarında inşa edildi ve başarıyla test edildi. Charles Duryea, 1896 yılında benzinle çalışan araçlar üreten ve satan ilk şirket olan Duryea Motor Wagon Company’yi kurdu. 1896’da şirket, 1920’lere kadar üretimde kalan pahalı bir limuzin olan Duryea modelinin on üç otomobilini satmıştı .

Amerika’nın İlk Otomobil Yarışı

28 Kasım 1895 günü 08: 55’te, altı motorlu araba, Evanston, Illinois’e 54 millik bir yarış için Chicago’nun Jackson Park’tan ayrıldı ve karda geri döndü. Mucit Frank Duryea’nın sürdüğü 5 Numaralı Araç, yarışı 10 saatten biraz fazla bir sürede ortalama 7,3 mil hızla kazandı.

Kazanan 2.000 $ kazandı, horsansız araçlara yeni motosiklet adını veren kalabalığın tutkusu 500 $ kazandı ve yarışa sponsor olan Chicago Times-Herald Gazetesi şöyle yazdı: taşıma, medeniyetimizin en acil ihtiyaçlarından bazılarına uyarlanmış, kabul edilmiş bir mekanik başarı olarak tanımak zorunda kalacaktır. “

Amerika’nın İlk Kayıtlı Otomobil Kazası

Mart 1896’da Charles ve Frank Duryea, ilk ticari otomobil olan Duryea motorlu vagonunu satışa sundu. İki ay sonra, New Yorklu sürücü Henry Wells, yeni Duryea ile bir bisikletçiye çarptı. Binici bacağını kırdı, Wells bir gece hapiste geçirdi ve ülkenin ilk trafik kazası kaydedildi.

  • Charles Duryea (1861-1938)
  • Frank Duryea (1870-1967)

KAYNAK: https://www.thoughtco.com/

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir