Gündem

Orman yangınları ve sel felaketleri kapıda! Canlı yayında afet uyarısı...


Tüm dünya orman yangınları ve sel felaketleriyle boğuşuyor. Günlerdir mücadele edilen bu doğal afetlerin

Orman yangınları ve sel felaketleri kapıda! Canlı yayında afet uyarısı...
14 Ağustos

Tüm dünya orman yangınları ve sel felaketleriyle boğuşuyor. Günlerdir mücadele edilen bu doğal afetlerin en büyük etkilerinden biri de iklim değişikliği.

Uzmanlar bu konuda ısrarla uyarıyor. Çünkü böyle giderse afetler peş peşe gelmeye devam edecek. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde etkilerini görüyoruz.

Peki iklim krizi durdurulabilecek mi? Türkiye'de görülen acı ve yıkım dolu manzaraların önüne geçilebilir mi? Stockholm Çevre Enstitüsü Başkanı Mans Nilsson, CNN TÜRK'ten Büşra Arslantaş'a dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Stockholm Çevre Enstitüsü Başkanı Mans Nilsson, CNN TÜRK'e iklim değişikliği, BM raporu ve Türkiye'de yaşanan afetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Büşra Arslantaş'a konuşan Nilsson önemli bilgiler verirken, dikkat çeken uyarılarda da bulundu. İşte Nilsson'ın açıklamaları...

Öncelikle hepinize burada başsağlığı dilemek istiyorum. Sorunuza gelecek olursam, evet. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yayınladığı iklim raporu çok büyük ihtimalle böyle afetlerin daha fazla görüleceğini doğruluyor. Yani daha fazla kuraklık, daha fazla sel felaketi, sıcak hava dalgaları ve su seviyesinin artması.

Bunu aslında bir kaç yıldır söylüyoruz biz. Ama bu sefer çok net bir şekilde kanıtlarla ortaya kondu. Ve burada daha fazla afet göreceğimiz, hem de daha sert bu afetleri yaşayacağımız kesinleşmiş oldu. Bunun sebebi küresel ısınma tabii ki. Ve yağıştaki değişimler ve deniz seviyesinin artmasından dolayı.

İklim değişikliğinden bahsederken hem adaptasyon önemli hem de hasarı azaltmak, bertaraf etmek önemli. İkisi de eşit derecede önemli. Politika konusunda hep bertaraf etmekten bahsediyoruz. Aynı zamanda çok açık ki artık adaptasyonu da konuşmamız lazım.

Nasıl adapte olacağız, riskleri nasıl azaltacağız? Çünkü bu küresel ısınma kaçınılmaz bir gerçek. Ve rapordaki kötü haber de şu: Aslında karbon salınımlarını azaltsak bile yine de küresel ısınma devam edecek. Sanayileşmeden itibaren yaklaşık 2 derece ısınacak.

Ve bu beklediğimizden 1 derece fazla. Bu da böyle afetlerin daha şiddetli olması anlamına geliyor ne yazık ki. Bu yüzden küresel ısınmaya adapte olabilmek için çok güçlü bir şekilde eyleme geçmemiz lazım. Ve sadece bertaraf etmeye odaklanmamak lazım.

'ARA BÖLGELERİMİZ OLMALI'
Sizin de değindiğiniz raporda, yakın zamanda deniz seviyelerinin artacağından bahsediliyordu. Peki bu durum devam ederse ve sel felaketleri artarsa acaba Karadeniz'de gördüğümüz bu acı manzaraların önüne nasıl geçebileceğiz ileride?

Tabii ki birçok farklı alanda bunun için eylem alınması lazım. Mesela sel felaketi ve sulara karşı öncelikle şehirlerimizi daha iyi korumamız lazım. Binalarımızı ve evlerimizi daha güvenli bölgelere inşa etmeliyiz. Ve ara bölgelerimiz olmalı. Seli alıp yok olmayacak bölgeler yapmalıyız.

Doğanın bu suyu içine çekebileceği bir yer olmalı. Daha kuvvetli barajlara ihtiyacımız var ve orman dokularımızı, orman yönetimimizi değiştirmemiz lazım. Örneğin; diktiğimiz ağaçlar olsun ve bitki örtüsünü nasıl temizlediğimiz olsun. Ormanın içinde belirli alanlar ayarlamak, yollar açmak ki yangınlar ilerleyemesin. Buralara da çitler yapabiliriz aynı zamanda.

Peki yakın zamanda yayınlanan BM raporu aynı zamanda iklim krizi suçlusunun bir numarasının insanlık olduğunu söyledi. Ve bu afetlerin de iklim krizinden kaynaklandığını söyledi. Sizin görüşünüz nedir?

Evet ne yazık ki durum bu. Çok daha fazla kanıt var önceki rapora kıyasla. Önceki rapor 2013'te yayınlanmıştı. Sekiz yıl sonra bir rapor daha yayınlandı. Ve bilim bu süre içinde çok yol aldı. Artık çok fazla şey biliyoruz ve güvenimiz de çok yüksek. İnsanlık sebep oluyor, sera gazı salınımlarına. Bu da küresel ısınmaya yol açıyor, aşırı hava olaylarına yol açıyor.

'2-2.5 DERECE KONTROL ALTINA ALABİLİRİZ'
Bu kabus gibi bir senaryodan bir çıkış var mı? İklim değişikliğini kontrol altına alabilecek miyiz? Çok geç mi? İklim değişikliği küresel bir sorun. Ve hareket edebilme kabiliyetimiz giderek daralıyor. Ama bunu yapabiliriz.

Tabiki 1,5 santigrat derecede tutmak zor. Ama bence yaklaşık 2-2.5 derecede kontrol altına alabiliriz. Burada etkileri tabii ki görürüz. Ama en azından mücadele etme imkanı verir bize.

Bunun için enerjide kömür kullanmamamız lazım ve çok hızlı bir şekilde toplu taşımalarda elektrik kullanmamız lazım arabalarda ve diğer taşımalarda. Ayrıca topraklarımıza düzgün ağaçlar dikmeli, toprakları iyi bir şekilde yönetmeliyiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.