Önümüzdeki on yıl için teknoloji tahmini: 2030’a kadar neler olacak?

Son 10 yıl teknoloji dünyasında çok fazla değişiklik gördü – ama önümüzdeki on yıl bize ne getirecek?

On yıl önce piyasadaki en sıcak akıllı telefon, iPhone 3GS idi – 3,5 inç ekranlı bir telefon ve bugün iPhone XS’de bulunan 6,5 inç ekranından çok uzak bir telefon.

Konuşmacılar da büyüdü, şimdi sadece konuşarak alışveriş odalarımızı oturma odalarımızdan yapmamızı sağlayan entegre devrelerle geliyor.

Peki 2020’ler için neler var? İşte 10 tahmin …

Kişisel uçuş taşımacılığı

Geçen yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki mühendisler tarafından bir dizi jetpack ve kişisel uçan makine geliştirildi ve başarıyla uçuruldu.

Fransız mucit Franky Zapata , Flyboard’da Kanal’ı geçmeye çalışırken sadece “% 50 başarı şansı” olduğunu söyledi . Ama yaptı.

Ve eski Royal Marine Richard Browning , ordudaki en zorlu saldırı kurslarından birini müzakere etmek için icat ettiği bir jet kıyafeti kullandı . Şimdi kullanılabilecek yeni yollar bulmak için bir şirket kurdu.

Ve Dubai’de polis, ilk müdahale birimlerinin aksi takdirde ulaşılması zor olan alanlara ulaşmasına yardımcı olabilecekleri umuduyla hoverbikler konusunda eğitime başladı . Fütüristik araçların bu yıl faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kendi kişisel fabrikalarımız olarak yaşayan evler

Profesör Rachel Armstrong, Newcastle Üniversitesi’nde deneysel mimarlık profesörü ve yaşayan mimari projesinin koordinatörüdür . Dedi ki:

“2030 yılına kadar evler, fosil yakıt bazlı evsel sistemlerden vazgeçtiğimiz noktaya kadar enerji ve kaynaklar açısından daha kendi kendine yeterli.

“Mikropların inanılmaz işleme gücünü, topraklarımızı verimli hale getiren ve eski ataları fosil yakıtların içinde bulunan küçük organizmaları kullanarak, her evde sıvı atıklarımızla beslenen mikroplar için ideal bir ev sağlayan bir” çürütücü “olacaktır. .

“Atık sıvılarımızı besledikçe, onları temiz suya, düşük güçlü 12V elektrik kaynağına ve gübre gibi bir dizi şey için kullanılabilecek bir dizi organik bileşiğe dönüştürüyorlar.

“Temiz su banyolarımıza ve mutfaklarımıza geri dönüştürülecek ve genel su tüketimimiz azalacaktır.

“Saksı bitkilerimizi, pencere kutularımızı ve bahçelerimizi beslemek için organik madde kullanılacak, bu yüzden onları daha yeşil hale getirmek için gübreler almamız gerekmeyecek.

“Düşük güçlü elektrik kaynağı sadece cep telefonlarımızı ve aydınlatmamızı şarj etmekle kalmayacak, aynı zamanda evimizin etrafındaki robotları kullanarak bir dizi otomatik görev gerçekleştirecek.

“Atık sıvılarımızı besledikçe, onları temiz suya, düşük güçlü 12V elektrik kaynağına ve gübre gibi bir dizi şey için kullanılabilecek bir dizi organik bileşiğe dönüştürüyorlar.

“Temiz su banyolarımıza ve mutfaklarımıza geri dönüştürülecek ve genel su tüketimimiz azalacaktır.

“Saksı bitkilerimizi, pencere kutularımızı ve bahçelerimizi beslemek için organik madde kullanılacak, bu yüzden onları daha yeşil hale getirmek için gübreler almamız gerekmeyecek.

“Düşük güçlü elektrik kaynağı sadece cep telefonlarımızı ve aydınlatmamızı şarj etmekle kalmayacak, aynı zamanda evimizin etrafındaki robotları kullanarak bir dizi otomatik görev gerçekleştirecek.

Ne değişmeyecek – insanlığın doğası

Profesör Genevieve Bell’in kültürel antropoloji doktorası var ve teknoloji devi Intel’de uzun bir kariyerden sonra şimdi AI’daki insan etkisini inceleyen Avustralya’daki 3A Enstitüsüne başkanlık ediyor. Sky News’e şunları söyledi:

“Gelecek hakkında sorulduğunda, geçmişe sık sık bakıyorum. Bize cevap vermeyebilir, ama her zaman daha iyi soruları ve bakış açılarını çerçevelememe yardımcı olur.

“Çünkü bizi insan yapan şeyler çok yavaş değişiyor, kesinlikle teknoloji değiştiği kadar hızlı bir yer yok.”

“2003 yılında bilim kurgu yazarı William Gibson şunları söyledi: ‘Gelecek zaten burada, eşit olarak dağılmadı.’ Geleceğin etrafımızda olan kısımları olduğuna inanıyorum, sadece onları aramamız gerekiyor.

“Akıllı telefonlar, robot elektrikli süpürgeler veya akıllı hoparlörler gibi akıllı cihazların yaygınlaşması, ev içi görevlerin uzun bir otomasyon dalgasının ve bir zamanların analog, mekanik ve fiziksel olduğu dijital teknolojilerin kullanılmasının bir parçasıdır.

“Bu yeni cihazlar sadece eldeki görevlerden daha fazlasını yapıyorlar, aynı zamanda veri yığınlarının da toplanmasını sağlıyorlar. Bu veriler nereye gidiyor, kimler ve ne için kullanıyorlar yeni sorular ve yeni zorluklar ortaya çıkarıyor.

“Cihazlarımız bizi dedikodu yapıyor ve yargılıyor mu? Sırlarımızı ve çok sır olmayan sırlarımızı paylaşıyorlar mı ve kiminle paylaşıyorlar? Güvenlik, gizlilik, güvenlik ve hatta güven hakkında konuşmak ne anlama geliyor? Yine de teknoloji farklı bir gelecek yaratmayacak, yapacağız.”

Profesör Bell şunları ekledi: “2016 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun direktörü Klaus Schwab, siber-fiziksel sistemlerin (CPS) ortaya çıkışını göreceğimiz dördüncü sanayileşme dalgasına girdiğimizi yazdı.

“Düşün: insansız hava araçları, otonom araçlar, üretim robotları ve akıllı asansörler. CPS, yapay zeka uygulamasında, ayrı, bilgisayar tabanlı otomasyondan fiziksel, genellikle hareketli nesnelere gömülmeye kadar önemli bir değişimi temsil ediyor.

“Ve bu sistemler ortaya çıktıkça, robotlar ve insanlar etkileştikçe, daha fazla veri üretildikçe ve algoritmalar bu verileri anlamlandırdıkça, doğru soruları sorduğumuzdan emin olmalıyız.”

Veriler daha dürüst hale geliyor

Renate Samson, Açık Veri Enstitüsü’nde kıdemli politika danışmanıdır. Geleceğe yönelik vizyonu, verilerin değerinin topluca ve işbirliği içinde gerçekleştirildiği bir vizyon. Dedi ki:

“Veriler, biz ve bir bütün olarak toplum için yeni bir altyapı biçimidir.

“2030’da veri dünyası muhtemelen bugünkü gibi görünecek, ancak dijital kontrollerimizi nasıl yaşadığımız konusunda daha nüanslı bir yaklaşımımız olacak, ancak gerçek kontrol fırsatları muhtemelen zayıf kalacak ve onay modeli ötesine geçebilir onarım.

“Büyük verilerle olan aşk ilişkisi kötüleşecek. İyi, doğru, güvenilir veriler sıcak arzu olacaktır.

“Her durumda, tüm verileri her zaman elinde tutmak yerine, belirli bir sorunu ele almak için doğru verilerin kullanılmasının gerçek değer getireceğini anlayacaklar. Sadece iş yerine insanlar tarafından veri işbirliği de norm haline gelebilir.

“Topluluk daha anlamlı hale gelecek, insanlar dünyanın her şeyi bilmesi için uzun olmaktan ziyade daha küçük gruplarla paylaşımda bulunmaya çalışacaklar.

“Bu kısmen sosyal medyada sahte haberler ve yalanlarla dolu bir yorgunluktan ve doğru, doğru bilgiye ihtiyaçtan ilham alacak.

“Bireyler, kendileri hakkındaki verilerin ne olduğu ve paylaşımdaki rahatlıklarının nerede olduğu konusunda daha büyük bir anlayışa sahip olacaklar.

“Hakkımızdaki davranışsal verilerin kötüye kullanılmasına daha fazla uyum sağlayacağız. Gizlilik önemli olmaya devam edecek, ancak herkese uyan tek bir boyut olmayacak. Verilerin mülkiyeti kavramları az sayıda arasında devam edecek, ancak çoğunluk toplu olarak harekete geçecek etik olmayan organizasyonlara meydan okumak. İnsan kimliğini yeniden ele geçirmek

Freud

Andrew Orlowski, Think of X araştırma ağının direktörüdür . Facebook ve Google tarafından benimsenen insan kimliği ile ilgili pazarlama odaklı fikirlerin gerilemeye başlayacağını öngörüyor. Dedi ki:

“Halk, sürekli bir sürpriz halinde yaşıyor gibi görünen uzmanlarımıza şoklar vermeye devam ediyor.

“Ve bunun için pop psikolog Malcolm Gladwell’i, en çok satan Kanadalı ve ilginç karşı-sezgisel pop bilim McNugget’ın suçlusunu suçlayabilirsiniz.

“Başarısının ardından psikologlar ve sinirbilimciler bu yeni izleyiciye hitap etmek için çalışmalarını hazırlamaya başladılar.

“Her ikisi de ‘bilimsel’ olmak için nasıl davrandığımızı anlatmak istiyordu – ama programlarının ölümcül kusurları vardı. Psikologlar her zaman yanıldığımıza ikna oldular ve sinirbilimciler özgür irade fikrini söndürdüler.

“Karmaşık Aydınlanma dönemi bireyleri olmak yerine, gerçekten ya sıçanlardı ya da kötü kusurlu robotlardık.

“Bu fikirler pazarlamadan entelijansiyaya yayıldı ve politika yapıcılarımızı büyüledi.

Manipülatörün manipülasyonu fark etmememizi umduğu karşılaşmalarda “Dürtüklendik ve” oyun-ified “ettik.

Büyük Teknoloji

“Google ve Facebook, gittikçe artan temas dışı siyasi sınıfa yalnızca davranışımızı anlayamayacaklarını değil, onu da şekillendireceklerini de vaat etti.

“Ama sonuç şu ki, bizi insan yapan şeyleri silerek, tabutlar tüm duvarları beyaza boyadı ve şimdi kapıyı bulamadılar.

“Açıklamalar işe yaramadı. Her şey ilginç ve sezgisel olduğunda, hiçbir sezgi anlaşılamaz veya tahmin edilemezdi.

Diyerek şöyle devam etti: “Her iki alanın artık krizlerle beslenmesine yardımcı olmuyor: yararlı olan şey tekrarlanamaz ve tekrarlanabilir olanın yararlı olmadığıdır.

“Yani bahse girerim bu heveslerin günleri olmuştur. ‘Neden bir şeyler yapıyoruz’ – insan ajansının kabulü – ‘ne yaptığımızın’ açıklamalarına dönecektir. Bu, kimin her zaman şaşırmak istediği için olmalı ?

Facebook

Big Tech’i düzenleme savaşı

Rowland Manthorpe Sky News’in teknoloji muhabiridir. Avrupa, Silikon Vadisi devlerinin yarattığı rekabet meselelerini ele alma çabalarında ciddi bir sorun buldu. Bu onun analizi.

In geniş kapsamlı bir mülakat Avrupa rekabet komiseri olarak onu ikinci dönemin başında, Margrethe Vestager reformlar şirketleri “zaten piyasa kazandı” çünkü “ille bir şey değişmez” yok Google gibi firmalardan talep kabul etti.

Google’ın Android mobil işletim sistemindeki gelecekteki değişikliklerin etkinliği konusunda “nefesimi tutmadığını” söyleyerek şüphe uyandırdı.

Bayan Vestager, Google’ı Temmuz 2018’de Android’i aramada yasadışı bir şekilde “baskın konumunu güçlendirmek” için kullandığından 4.3 milyar € (3.9 milyar £) tutarında bir para cezasına çarptırdı ve pazardaki rekabeti geri kazanmak için değişiklikler yapmaya zorladı.

Ancak Bayan Vestager, Google’ın kullanıcılara yeni yılda farklı tarayıcı seçenekleri sunarak bir “tercih menüsü” tanıtacağını söylemesine rağmen, işe yarayıp yaramayacağından emin olmadığını itiraf etti.

Sky News’e şunları söyledi: “Bir şirket olarak Google’ın en etkileyici yetkinliklerinden biri, insanların seçim yapma yetkinliğidir.”

Google’ın kullanıcıları kendi ürünlerine doğru yönlendirip etkilemeyeceğini sorduğunda, “Bu yüzden görmek çok ilginç olacak, farklı seçeneklerden oluşan bir menü nasıl olacak – bu nasıl çalışır?”

Bayan Vestager, ‘gezegendeki en güçlü büyük teknolojinin düzenleyicisi’ olarak etiketlenen genişletilmiş bir rolle Avrupa rekabet komiseri olarak ikinci bir döneme başlıyor

İlk döneminde, Google’a karşı rekor kıran para cezaları aldı ve Amazon ve Apple’ı “ABD’den nefret etmesi gerektiğini” söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın öfkesini alarak ödenmemiş vergide büyük miktarlar ödemeye zorladı.

Yine de, şirketlerin Avrupa rekabet yasasını kırmalarını durdurabildiğini ve geçmişteki suiistimalleri cezalandırdığını söylese de, “pazarların toparlanmasının” “devam eden bir çalışma” olduğunu kabul etti.

KAYNAK: https://news.sky.com/

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir