Gündem

Okullarda ders saati azaltılacak mı? MEB Bakanı Mahmut Özer'den "saatler değişir" açıklaması...


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara ziyaretinde gazetecilerle bir araya gelerek yüz yüze eğitimle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Okullarda ders saati azaltılacak mı? MEB Bakanı Mahmut Özer'den "saatler değişir" açıklaması...
21 Oktober

Okullarda ders saatlerinin değiştirilip değiştirilmeyeceği tartışma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda görülen güncel vaka sayılarına ilişkin önemli bilgilendirmeler yaptı.

Kapalı olan sınıf sayısının 2 bin 225 olduğuna dikkat çeken Bakan, veriler incelendiğinde endişe verici bir durumun olmadığını ifade etti. MEB, vaka ve temas nedeniyle eğitimlerini yarım bırakan öğrenciler için kritik bir karara imza atmıştı.

Karantina süresi 14 günden 10 güne düşürülürken, öğrenciler veli onayıyla birlikte PCR testi yaptırdıkları durumlarda 5 günde okullarına dönebiliyor.

Yüz yüze eğitimin devamı için alternatif kararlar alabileceğinin sinyallerini veren Bakan, koşullara dikkat çekerek okulların açık kalacağını net bir şekilde vurguladı. Ve okullarda yeni tedbir ve önlemlere yeşil ışık yaktı. Peki okullarda ders saati değişiyor mu? İşte MEB Bakanının yaptığı o açıklama...

"Önlemler Değişir, Saatler Değişir, Ama Okullar Açık Kalır"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Özer'in ziyaretinde ana gündem maddesi yüz yüze eğitim oldu. Kritik noktalara değinen Mahmut Özer, okulların kapanmayacağını " B ve C planlarımız yok. Sadece A planımız var" diyerek ifade etti. Açıklamasının devamında koşullar ve önlemlerin değişiklik gösterebileceğinin altını çizen Özer " Koşullar değişir, önlemler değişir, saatler değişir ama okullar açık kalır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının şu an için ders saatlerinde genel  bir değişiklik yapılması gündeminde bulunmuyor. MEB'e bağlı devlet ve özel okullarda ders saatleri 40 dakika olarak belirlenmiş durumda. Ancak vaka sayılarında artış nedeniyle geride bıraktığımız Eylül ayında bazı illerde ders saatleri değişikliğe gitmişti.

Kapalı Olan 2 Bin Sınıf Yüz Yüze Eğitime Tekrar Başladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'e  yaptığı açıklamada 15 Ekim Cuma günü itibariyle 4 bin 25 sınıf kapalı durumdayken 10 günlük karantina sürecinden dönen 2 bin sınıfın yüz yüze eğitime tekrar başladığını duyurdu. 6 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayan İlkokul, ortaokul ve liselerde şu an için 2 bin 225 kapalı durumda bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı İstatistikleri Açıkladı!

Bakanlık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'de toplam 71 bin 320 okulda eğitim öğretim yapıldığını duyurdu. Sınıflardaki doluluk oranlarına da açıklık getiren Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki dersliklerin öğrenci dağılımı sayısını paylaştı. Buna göre 

1-25 Öğrenci sayısına sahip sınıflar %56,1

26-30 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 16,7

31-35 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 13,8

36-40 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 8,5

41-50 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 3,8

50 ve üzeri öğrenci sayısına sahip sınıflar 1,1

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.