Gündem

Okullar kapanıyor mu? MEB Bakanı Özer’den flaş açıklama!


Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında vaka ve temas nedeniyle 198 sınıfın yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı. Bu gelişme sonr

Okullar kapanıyor mu? MEB Bakanı Özer’den flaş açıklama!
18 Eylül

Tüm kademelerde yüz yüze eğitime 6 Eylül itibariyle başlandı.

Çok özledikleri ders sıralarına, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşan 18 milyon öğrenci yüz yüze eğitimde ikinci haftayı bugün geride bırakıyor.

MEB Bakanlığı vaka ve temas sebebiyle 192 sınıfta eğitim öğretime ara verildiğini duyurdu.

Bakan Özer, Diyarbakır ziyaretinde 21 sınıfta vaka ve temasa rastlandığını belirtmişti.

Türkiye’de eğitim öğretim 57 bin 108 okulda devam ederken toplam 805 bin sınıf bulunuyor. Okullarda yaşanan vaka sayılarının ardından nasıl bir yol haritası izleneceğini merak eden veliler gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki okullar kapanacak mı? İşte MEB Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı eğitime ara açıklamasının detayları...

2021-2022 Okullar Kapanacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bazı sınıflarda yaşanan vaka ve temas nedeniyle eğitim öğretime ara verilme kararına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısının oldukça az olduğunu vurgulayan Özer, kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortamın okullar olduğunun altını çizerek " 

İlkokul, ortaokul ve liselerde temas ve vaka nedeniyle eğitime verilen ara uzaktan eğitim ile telafi edilecek. Okula gidemeyen öğrenciler için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) geçtiğimiz dönemde olduğu gibi öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için yayın yapacak. Bakan Özer, açıklamasının devamında 57 bin 108 okul , 850 bin derslikten (sınıf) sadece 198. sınıfın yüz yüze eğitime ara verdiğini hatırlattı. 

Diyarbakır'da 21 Sınıfta Eğitime Ara Verildi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Diyarbakır Valiliğini ziyaret etti. Ziyaret sonrasında önemli açıklamalarda bulunan MEB Bakanı " sadece 21 sınıfımızda vaka veya yakın temaslı nedeniyle yüz yüze eğitime ara vermiş bulunmaktayız." ifadelerini kullandı. Bu yıl okullarda yüz yüze eğitime devam etme iradesinde covid vakası nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren tüm sınıflarımızda ilk kez canlı sınıf uygulamasına geçildiğini kaydeden Özer " Bu sınıflarımızda ihtiyaç duyan öğrencilerimize de valilikler kanallarıyla ücretsiz bir şekilde tabletler ulaştırılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Okul Dışı Ortamlardaki Bulaştan Kaynaklanıyor"

1,2 milyon öğretmen, 115 bin temizlik görevlisi ve 100 binin üzerinde idareci okullardaki yüz yüze eğitimin aksamaması için büyük çaba sarf ediyor. MEB Bakanı, Mahmut Özer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile birlikte belirlenen kriterlere harfiyen uymaya çalıştıklarını hatırlatarak okul dışı etkenlere vurgu yaptı.

Okulların kapatılması veya herhangi bir okulda vaka oluşmasının okul içi ortamdan kaynaklanmadığını belirten Özer, yüz yüze eğitime devam etmesi ve bu iradenin kararlılıkla uygulanmasında sadece Milli Eğitim Bakanlığına görev düşmediğini ifade etti. Açıklamasının devamında virüsün sadece okulları seçmediğini söyleyen Özer, sınıflardaki yaşanan temaslı ve vaka durumları için " "Çoğu kez okul  dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. "dedi.

Okulların Açık Tutulması İçin Tedbirler Alınacak

Tüm okullarda uyulması gereken kuralları belirlediklerini ifade eden Mahmut Özer, sürecin devam ettirilmesinin okul bazlı değil vaka bazlı olduğunu söyledi. Aldıkları kararları bilimsel veriler doğrultusunda uyguladıklarını ifade eden MEB Bakanı"  ay sonra bilimsel veriler değiştiği zaman tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Ama yine okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alarak süreci devam ettireceğiz." dedi.

İlk Ara Tatil Kasım Ayında Uygulanacak!

Yüz yüze eğitime başlanması ile en çok merak edilen konulardan biriside Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışma takviminin detayları oldu. 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenciler birinci dönemde ara tatil yapacak. Ara tatil toplam 1 hafta sürerken öğrenciler, koronavirüsün psikolojik etkilerinden kısa sürede olsa da uzaklaşarak dinlenme fırsatı yakalayacak. Yine benzer şekilde 2. dönemde Nisan ayında ikinci ara tatil uygulanacak. İşte 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılacak ara tatil, sömestr ve okulların kapanış tarihi;
 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.