Nissan Sentra 2020 için ön görücüye çıkıyor.

LA otomobili gösterisi Çarşamba kapalı tekmeler, ama Nissan onun tüm yeni 2020 dünyaya anlatmak için sabırsızlanıyordu Sentra öncesinde büyük olay, Salı günü bu kompakt sedan açıkladı yüzden. Doğru şekilde yeniden tasarlanan 2020 Sentra, şu anda bayilerden alabileceğiniz sedandan çok daha çekici olan Honda Civic ve Toyota Corolla ile daha iyi rekabet etmeli .

Sekizinci nesline giren bu dört kapılı Nissan sıfırdan başlayarak yeni bir platforma biniyor. Bu temel, Sentra’yı yaklaşık 2 inç daha geniş yapar ve toprağa kabaca 2.2 inç daha yakın oturur ve genel oranlarını büyük ölçüde iyileştirmesi gereken değişiklikler yapar.

İki tüplü amortisörlere sahip MacPherson gergileri aracın ön tarafını desteklerken, yeni, çift pinyonlu, elektrikle güçlendirilmiş hidrolik direksiyon sistemi gelişmiş dinamikler sağlamalıdır. Arkada yeni bir bağımsız süspansiyon tasarımı bulacaksınız

Otomobilin temel yapısının üstünde, tasarımcılar Sentra’ya yeni ve hoş bir stil kazandırdılar. Açıkçası, Nissan’ın yakışıklı Altima ve sportif Maxima gibi diğer salonlarına benziyor . Önde öne çıkan bir V hareket ızgarası ve daha fazla çizgi ve daha keskin kırışıklıklar var. Çapı 18 inç’e kadar çıkan tekerlekler, daha iyi bir görünüm için gövde ile aynı hizada.

Sekiz dış renkten oluşan cömert bir palet sunulmaktadır. Ek olarak, monarch orange metalik ile süper siyah, özellikle de getiren bir kombinasyon da dahil olmak üzere üç iki tonlu seçenek mevcuttur.

İşleri kolaylaştırmak için sadece iki süs paketi ve üç model sunuluyor: S, SV ve SR. Temel versiyonun başlık özelliklerinden birkaçı, 16 inç çelik jantlar, uzaktan anahtarsız giriş ve buton başlatmayı içerir. Ayrıca 4.2 inçlik sürücü bilgi ekranı ve 7 inçlik ekrana sahip bir multimedya sistemi bulunuyor.

Bir SV modeline geçin; 16 inç alaşım jantlar, 8 inç dokunmatik ekranlı yükseltilmiş bir bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto desteği ve çift bölgeli iklim kontrolü. SV ve daha yüksek modeller ayrıca, temel versiyonun hala arka tamburları olduğu anlamına gelmesi gereken dört tekerlekli disk frenlerle birlikte gelir.

Son olarak, SR varyantları, yukarıda bahsedilen 18 inç jantlar gibi bir dizi görünüş geliştirici donanım dahil, her şeyi ve daha fazlasını elde eder. Bunun ötesinde, ayrıca bir arka spoyler, entegre dönüş sinyali tekrarlayıcıları olan siyah ayna kapakları ve özel eşik uzantıları içerirler. Izgaraları ve egzoz bitiricileri ayrıca koyu kromlu bir yüzeyle işlem görür.

Otomobil üreticisinin altı ileri sürücü yardımı teknolojisine sahip takımı olan Nissan Safety Shield 360, standart olarak standarttır. Bu, şerit ayrılma uyarısı, kör nokta izleme ve otomatik uzun farlar gibi öğeleri içerir. Akıllı Etrafında Görüntüleme Monitörü de mevcuttur.

Nissan, Sentra’yı eskisinden çok daha şık ve arzu edilen bir hale getirmek için çalıştı ancak aynı zamanda otomobilin iç kısmına da zaman ve enerji yüklüyordu. Şirket, segment lideri küçük otomobillerle daha iyi rekabet edebilmek için algılanan kalitesini artırmak istedi. Bunu yapmak için, Nissan daha hoş anahtarlar ve topuzlar, daha premium, düz tabanlı bir direksiyon simidi ve saten-krom alüminyum aksanla donattı. Tasarımcılar ayrıca tüm kontrolleri öncekinden daha sezgisel hale getirmeye çalıştılar.

Daha büyük sedan kardeşleri gibi Sentra, Nissan’ın NASA’dan ilham alan Zero-Gravity kepçe koltuklarını içeriyor. Bugünkü modelde teklif edilenlerden tamamen üstün olmalı, oturması kırılmış bir çanta sandalyesinden daha az rahat. Geliştirilmiş kapı ve gövde sızdırmazlığı, rüzgar ve yol gürültüsünün girişini belirgin şekilde azaltmalıdır.

Tüm bu yeniliklerin yanı sıra, 2020 Sentra’da yeni bir güç aktarma sistemi de var. 149 beygir gücünde ve 145 kilometrelik tork değerinde, 2.0 litrelik, dört silindirli bir motorun etrafına inşa edildi. Resmi yakıt ekonomisi puanları şu anda mevcut olmasa da, değiştirdiği 1.8 litrelik birime göre çok daha kaslı ve önyüklemesi daha verimli olmalı. Tipik bir şekilde, sürekli değişken bir otomatik şanzıman motorun dans partneridir.

Sentra, Nissan’ın ABD’deki en çok satan modelidir. 1982’deki girişinden bu yana, Japon otomobil üreticisi 6 milyondan fazla örnek verdi. Bu yepyeni 2020 sürümü, şimdiye kadar sunulan en sevimli olmalı. Ocak ayında başlayan bayilerdeki örnekleri inceleyin. Fiyatlandırma, elbette, satış tarihine daha yakın olacak.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir