Netflix’in Yaratılışı…

Netflix 1997 yılında Amerikan girişimciler tarafından kurulan medya akışı ve video kiralama şirketidir. Reed Hastings ve Marc Randolph programlamanın oluşturulmasında da rol oynar. Şirket merkezi Kaliforniya , Los Gatos’ta .

Netflix 1999’da internet üzerinden çevrimiçi abonelik hizmeti sunmaya başladı . Aboneler , Netflix’in Web sitesinden film ve diziler izlemeye başladılar.  Daha sonra 100’den fazla dağıtım firması ile anlaşıldı. Filmler ön ödemeli olarak DVD şeklinde müşterilere postalandı . Müşteriler genellikle aylık olarak istedikleri kadar film izleyebilse de, herhangi bir zamanda sahip oldukları DVD sayısı, abonelik planlarına göre sınırlandırılmıştır. Netflix’in kataloğunda onbinlerce film başlığı vardır.

Netflix, 2006’da, bir kişinin önceki kiralama verilerine dayanarak film tercihlerini tahmin etmek için bir algoritma olan öneri sistemini geliştirip geliştiremediğini görmek için 1 milyon dolarlık Netflix Ödül yarışmasını başlattı . Üç yıl sonra ödüle layık görüldü. BellKor yedi matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve ABD , Kanada , Avusturya ve İsrail’den mühendislerden oluşan bir ekip kurdu.

Netflix, 2007 yılında abonelere bazı film ve televizyon şovlarını Internet üzerinden doğrudan evlerine aktarma seçeneği sunmaya başladı. Çoğu abonelik planında akış servisi sınırsızdı. Netflix daha sonra videolarının bu cihazlara Internet bağlantısı üzerinden yayınlanabilmesi için video oyun konsolları ve Blu-ray Disc oynatıcılar dahil olmak üzere çeşitli tüketici elektroniği ürünleri üreticileriyle ortaklık kurdu . Netflix, 2010’da sınırsız yayın hizmeti sunan ancak DVD içermeyen yalnızca yayın yapan bir plan başlattı. Netflix daha sonra 2010’da Kanada’da, 2011’de Latin Amerika ve Karayipler’de ve 2011’de Birleşik Krallık’ta ( İrlanda) yalnızca akışlı planı sunarak Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesine geçti.ve 2012 yılında İskandinavya’da yayınlandı . 2016’ya kadar, akış hizmeti 190’dan fazla ülke ve bölgede mevcuttu. Netflix, Eylül 2011’de, akış ve posta tabanlı hizmetlerini Qwikster olarak adlandırılacak olan hizmetle böleceğini açıkladı, ancak planlanan bölünmeyi bir ay sonra abonelerinden bir çığlık atarak terk etti. Akış hizmetleri , 2018’de 130 milyondan fazla abonesi olan en büyük gelir üreticisi olurken , kira bölümü kârlı kaldı.

2013 yılında başlayan epizodik tiyatro dizisi House of Cards ile şirket, özellikle yayın hizmeti için üretilen video içeriğini sundu. Bu tür içerik Netflix’in ana odağı haline geldi ve 2018 yılının sonunda yaklaşık 1.000 orijinal başlık sundu. Dikkate değer serileri Kırılmaz Kimmy Schmidt , Garip Şeyler , Narcos ve The Crown’du . Ayrıca , en iyi yabancı dil filmi de dahil olmak üzere üç Akademi ödülü kazanan Roma (2018) adlı çok sayıda film üretti .

Netflix kurulduğu ilk günden bugüne kadar toplam abone sayısı 140 Milyona ulaşmış durumda.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir