Marvel’in Tarihçesi…

Marvel Amerikan medya ve eğlence şirketidir. Ve çizgi roman endüstrisinde iki büyük yayıncıdan biri olarak kabul edilir. . Ana şirketi Marvel Entertainment, Disney Company’nin yüzde yüz iştirakidir . Marvel’in genel merkezi New York’tadır .

Marvel’in Kuruluş Tarihi.

Marvel Comics dergisi yayıncısı tarafından 1939 yılında Martin Goodman tarafından kuruldu. Çizgi romanların özellikle de süper kahramanların başrollerini oynatanların artan popülaritesinden yararlanmak için Martin Goodman, Timely Comics’i yarattı. Zamanın en büyük ilk çizgi romanı oldu. Marvel Comics 1 Ekim 1939 tarihli kapak resminde özellikle İnsan Meşalesi ve Sub-Mariner olmak üzere birçok süper kahraman karakteri içeriyordu . Timely Comics, 1940’larda çizgi roman “Altın Çağı” sırasında, en önemlisi birçok süper kahraman karakteri tanıttı. Kaptan Amerika , ilk olarak Kaptan Amerika 1 Mart 1941 zamanında karakterler genellikle Birleşik Devletler II . Dünya Savaşı’na girmeden önce Nazilere ve Japonlara karşı mücadele olarak gösteriliyordu . 1940’ların yaklaşmasıyla, süper kahramanlar, çizgi roman okurlarıyla modaya düştü ve 1950’de bu türdeki kitaplarının sonunu Zamanında iptal etti . 1951’de Goodman kendi dağıtım şirketini kurdu ve Zamanında Çizgi Romanlar Atlas Dergileri oldu. 1953’te Kaptan Amerika gibi süper kahramanları geri getirme konusunda kısa bir deney olmasına rağmen, Atlas’ın çıktısı çoğunlukla mizah, batı , korku , savaş ve bilim kurgu gibi diğer türlerdendi.

1956’da rakip firma DC Comics , süper kahraman başlıklarını önemli bir ticari başarı ile yeniden sunarak Gümüş Çağı çizgi romanına başladı. 1960’ların başında Atlas, adını Marvel Comics olarak değiştirdi. On yıl boyunca Marvel ve DC sektördeki en iyi şirketlerdi. 1980’li ve 90’lı yıllar boyunca Marvel birçok kez el değiştirdi, 1991 yılında halka açık bir şirket haline geldi. Şüpheli yönetim kararları ve çizgi roman endüstrisindeki satışlardaki genel bir çöküş, Marvel Comics’i 1996 yılında iflasa sürüklemişti. çıktılarını çeşitlendirmeye başladı, çeşitli demografik yapılara yönelik baskılar başlattı ve sinema stüdyolarını Marvel Studios başlığı altında genişletti. 2007 yılında Marvel yayın yapmaya başladı. Dijital çizgi romanlar. 2009 yılındaWalt Disney Şirketi , Marvel Comics’in ana şirketini satın aldı.

Marvel Evreni.

Marvel evreni olarak bilinen ortak hikaye anlatım paleti, 1961’de Goodman’ın yazarı görevlendirerek süper kahraman kitaplarına artan ilgiye cevap vermesiyle ortaya çıktı. Stan Lee ve sanatçı Jack Kirby Fantastik Dörtlü serisine oluşturmaya başladılar. Fantastik Dörtlü’nün çıkmasıyla okuyucular yine de gerçek dünyaya dayanan bir süper kahramanlık ortamı ile tanıtıldı. Lee ve Kirby , genellikle birbirleriyle kavga eden veya tartışan kahramanlar da dahil olmak üzere, birbirleriyle gerçekçi bir şekilde etkileşime girmelerini sağlayarak çizgi roman karakterlerini daha orijinal hale getirmeye çalıştı . Bu eğilim, 1960’ların başında, Marvel Comics tarafından tanıtılan diğer süper kahraman karakterlerinin seliyle devam etti.Örümcek Adam ,İnanılmaz Hulk veX-Men . Lee, bu dönemde Marvel’in kitaplarının çoğunu, Jack Kirby veSteve Ditko en önemli ve etkili sanatçılardı.

Karakterlere yönelik bu daha gerçekçi yaklaşım, Marvel’in itibarını arttırdı. Ve üniversite çağındaki okuyucuları etkilemeye başladı. Hikayeler ayrıca kirlilik , ırk ilişkileri ve uyuşturucu kullanımı gibi sosyal konularla da ilgilenmeye başladı . Uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili 1971 yılında ÖrümcekAdam çizgi romanını çıkardılar. Filmleri yapılan Örümcek Adam serisi küçük büyük herkes tarafından beğenilen bir seri oldu.

1960’ların sonları ve 1970’lerin başında, Marvel’de yeni nesil bir yaratıcı yetenek ortaya çıktı. 1967’deJim Steranko Antolojinin Strange Tales adlı kitabında gizli ajan Nick Fury’yi içeren hikayeler yazmaya ve çizmeye başladı . Steranko, çalışmalarında James Bond filmleri ve psychedelic ve Op sanat hareketlerinden etkilendi. Ve elde edilen hikayeler, çığır açan görselleri, aynı derecede yenilikçi hikaye anlatımı teknikleriyle birleştirdi. Yazar Chris Claremont ve sanatçıJohn Byrne üzerinde uzun bir işbirliği başladı Uncanny X-Men çifti gibi karakterlerle işaretleme serisi canlanmış 1975 yılında Wolverine ve yakında yapılan karmaşık hikaye yaylar X-Men serisinin Marvel’in en iyi satıcıları biri.

1985 yılında Mark Gruenwald , Kaptan Amerika’nın yazarı olarak 10 yıl boyunca eleştirmenlerin beğenisini kazandı . Aynı yıl o da mini dizi başladı Squadron Supreme (1985-1986), öncesinde süper kahramanlardan Alan Moore ‘nin çizgi roman Watchmen DC Comics tarafından yayımlandı. 1980’lerde de gördümFrank Miller hakkında yaptığı ölçü Daredevil sarkmış satışlarını canlandırmak ve Marvel’in en çok satan biri haline koyu ve grittier yönde o kitabı aldı. 1988’de Todd MacFarlane , The Amazing Spider-Man’da sanatçı olarak popüler bir koşuya başladı . Dört yıl sonra MacFarlane ve Jim Lee, Erik Larsen ve Rob Liefeld gibi bir çok popüler sanatçı, Marvel’in, yaratıcıların karakterlerinin telif haklarını elinde bulundurmalarını sağlayan rakip Image Comics’i bulmasını sağladı.

1990’lar ve 2000’lerin başında, yeni bir yazar dalgası başladı. Brian Michael Bendis; (Daredevil , Yenilmezler), Jonathan Hickman; ( Fantastik Dörtlü ) ve Ed Brubaker; ( Kaptan Amerika ), yarattıkları karakterler ile tanınır hale geldiler. Ve bazen Marvel’in karakterleriyle ilgili tartışmalı rolleri aldı. 2010’lar, yeni bir yetenek dalgasının ortaya çıktığını gördü, yazar Matt Fraction ve sanatçı David Aja, Hawkeye’da görsel olarak tutuklanan bir koşuya girdiler , uzun zamandır Örümcek Adam yazarı Dan Slott, sanatçı Mike Allred’le birlikte klasik bir karaktere cesurca yaklaşıyordu. Silver Surfer ve yazar G. Willow Wilson ve sanatçı Adrian Alphona, eleştirel beğeni toplayan Bayan Marvel ile yeni bir çığır açıyor .

21. yüzyılda Marvel’in karı, oyuncaklar , video oyunları ve en popüler karakterlerini içeren diğer ürünlerden ve ticari olarak başarılı bir dizi filmin yapımından giderek daha fazla elde edildi . Bu filmler, çizgi romanları tek bir paylaşılan dünyada ayarlandıkları büyük ekrana çevirme çabalarından farklıydı. Bu iddialı plan , Iron Man , Thor’un rol aldığı bir film olan The Avengers (2012) ile büyük kar payları yarattı.ve Kaptan Amerika – bireysel gişe rekorları kıran başarılara imza atan üç kahraman – ve dünya genelinde 1.5 milyar dolardan fazla hasılat elde etti. Marvel Sinematik Evreni, bilindiği üzere, film tarihinin en kazançlı fikirlerinden biri haline geldi. Başarısı , ABC’deki SHIELD’in Ajanları (2013–) ile başlayan ve eleştirel bir dizi olan Daredevil (2015–18), Jessica Jones (2015–) ve Luke Cage (2016-18) ile devam eden bir televizyon programları dalgası yarattı .

 Netflix’te çıkan övgü dizisi . 2015 yılında Disney ve Sony arasında bir anlaşma ile paylaşılan evrene Spider-Man’i (daha önce yalnızca Sony filmlerinde gösterilmişti) getirmişti; karakter daha sonra her iki stüdyo tarafından da kullanılabilir. Şirketin film ve televizyon bölümü olan Marvel Studios, amiral gemisi Avengers ile rekorlar kırmaya devam etti , ancak aynı zamanda Galaksinin Koruyucuları (2014), Ant-Man (2015) ve Doctor Strange ( gibi) gibi bilinmeyen kahramanlarla tiyatroları da doldurdu. 2016). 2016 yılına kadar Marvel Sinematik Evrenin afişinde bir düzineden fazla film yayınlandı ve franchise’ın kümülatif global gişe makbuzları 10 milyar doların üstüne çıktı.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir