Gündem

Manavgat Neron'undan ürperten itiraf


Antalya'nın Manavgat ilçesinde üç noktayı ateşe veren Semih Kuloğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kuloğlu,

Manavgat Neron'undan ürperten itiraf
19 Eylül

ANTALYA Manavgat'ta çevresinde beş yıldızlı otellerin bulunduğu Sorgun Ormanı'nda üç noktayı ateşe veren, dördüncü yangını çıkardığı sırada suçüstü yakalanan Semih Kuloğlu (31) tutuklandı. 

 Manavgat’ın Titreyengöl Turizm Merkezi’nde, 404 bitki ve 223 yaban hayatı türünün bulunduğu,

30 turizm tesisiyle 18 bin yatağın yer aldığı 350 hektarlık Sorgun ormanından dün saat 09.00 sıralarında yükselen dumanların görülmesiyle bölgeye ekipler sevk edildi.

Yangın söndürme helikopterinin yanı sıra Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi alevlere müdahale etti. Ekipler, yanan bölgeye müdahale ederken, art arda 2 yangın daha çıktı.

Suçüstü yakalandı

Ormanda araştırma yapan orman görevlileri ve jandarma ekipleri, 4’üncü noktada yangın çıkarmaya çalışan kişiyi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan Semih Kuloğlu, jandarma aracına götürülürken, çevredekiler de tepki gösterdi. Semih Kuloğlu, "Neden yakıyorsun buraları?" sorusuna, "Evimi yakıyorum" diye cevap verdi. Kalabalığın linç girişiminde bulunduğu Kuloğlu, jandarma aracına bindirilerek karakola götürüldü.

Yangını söndürmek için desteğe gelenler, şüphelinin, elinde içki şişesiyle sürekli ormanda dolaştığını öne sürdü. Yangın, kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

Daha önce Side Mahallesi’nde oturduğu kendi evini yakan ve sokakta kalan Semih Kuloğlu’nun Sorgun ormanındaki yangını ise ’Allah’tan mesaj geldi’ diyerek, kendisini öldürmek için çıkardığını söylediği öğrenildi.

Kasten orman yakmaktan tutuklandı

Semih Kuloğlu, jandarmadaki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan  Kuloğlu, kasten orman yakmak suçundan tutuklandı.

Amacım sesimi duyurup dikkat çekmekti

Semih Kuloğlu'nun ifadesinde şunları söyledi:

"1 Eylül tarihinde evim yandıktan sonra dışarıda kalmaya başladım. Bir haftadır Sorgun çamlığında yaşıyorum. 14 Eylül tarihinde gece ısınmak için ateş yaktım ve öğle saatlerine kadar ateşi söndürmedim. Ateşin başından da söndürmeden ayrıldım. Oradan kaymakamlığa gidip evimin yandığını ve şehir dışına çıkacağımı söyleyerek 200 TL yardım aldım. Bu parayla Ankara’ya gidip üç gün kaldım. Sonra Ankara Valiliği'nden yine bilet parası alıp Manavgat’a geldim ve Sorgun çamlığına döndüm. Dün geceyi yine Sorgun çamlığında geçirdim. Evim yandığı halde yardım alamadığım için dikkat çekmek amacıyla çakmakla yangın çıkarıp kaçtım. Amacım sesimi duyurup dikkat çekmekti."

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.