Mac’inizin Ekranını Başka Bir Mac ile Paylaşma

Mac’lerde yerleşik ekran paylaşımı olduğundan, ekranınızı yerel ağınız üzerinden entegre VNC sunucusu üzerinden veya internet üzerinden iMessage aracılığıyla başka bir Mac ile paylaşabilirsiniz. TeamViewer gibi üçüncü taraf uygulamalar hem macOS hem de Windows üzerinde çalışır.

Hangi Seçenek Size Uygun?

Ekranınızı başarıyla paylaşmak, başka bir kişinin ekranını görüntülemek veya uzaktaki bir Mac’i kontrol etmek için seçebileceğiniz üç seçenek vardır.

MacOS’ta yerleşik Ekran Paylaşımı özelliği, ekranınızı yerel ağınız üzerinden başka bir Mac ile paylaşmak için idealdir. Bu yöntem, yerel olarak İnternet üzerinde çalışmadığı halde, uzaktaki bir Mac’in tam kontrolünü ele geçirmek için de kullanabilirsiniz.

Ekranınızı internet üzerinden başka bir Mac bilgisayardaki biriyle paylaşmak istiyorsanız iMessage’ı deneyin. Aynı anda bir FaceTime çağrısı başlatır, böylece diğer taraftaki kişiyle de konuşabilirsiniz. Ekranınızı paylaşabilir, kontrolü bırakabilir veya karşı tarafı Mac’inizi kontrol etmeye davet edebilirsiniz. Diğer kişinin Apple Kimliğini biliyorsanız, doğrudan Ekran Paylaşımı uygulamasıyla da bağlanabilirsiniz.

Son olarak, TeamViewer gibi üçüncü taraf uygulamalar macOS üzerinde iyi çalışır ve ayrıca Windows, Linux ve mobil platformlar için istemcileri vardır. TeamViewer’ı, herhangi bir işletim sistemi ve donanım kombinasyonundan iki makineyi internet üzerinden uzaktan bağlamak için kullanabilirsiniz. Ekranınızı Apple olmayan bir bilgisayarla paylaşmak istiyorsanız, bu sizin için bir seçenektir.

Ekranınızı Başka Bir Mac ile Yerel Olarak Paylaşın

Yerel ağınızdaki bir Mac’e bağlanmak isteyebileceğiniz her türlü neden vardır. Buradakiler sadece birkaç örnek:

 • Erişilmesi zor bir sunucu gibi davranan bir Mac’iniz var.
 • Kanepede aşağı iniyorsunuz ve üstteki iş makinenizde bir şeyleri tekrar kontrol etmeniz gerekiyor.
 • Tüm aileniz için teknik destek rolünü üstlendiniz ve hayatı kendiniz için kolaylaştırmak istiyorsunuz.
 • Küçük bir işletme yürütüyorsunuz, ancak yerel ağınız aslında o kadar küçük değil.

Mac’inizin ekranını yerel ağınız üzerinden başka bir Mac ile paylaşmak istiyorsanız, kolaydır ve kurulumu yalnızca bir saniye sürer. Mac’inizi yerel ağınız üzerinde ekran paylaşımına izin verecek şekilde yapılandırdıktan sonra, her açıldığında ona bağlanabilirsiniz.

Mac’inizi Uzaktan Erişim için Yapılandırma

Mac’inizi kurmak için şu adımları izleyin:

 1. Sistem Tercihleri> Paylaşım’a gidin.
 2. Soldaki kutuda “Ekran Paylaşma” yı bulun ve yanındaki onay kutusunu seçin.
 3. Bilgisayarın adını, ana bilgisayar adını (örn., MacBook-Pro.local) ve VNC adresini (örn. Vnc: //10.0.0.5) not edin.
 4. Ayrıca “Bilgisayar Ayarları” nı tıklatabilir, her iki ayarı da etkinleştirebilir ve ardından güvenli bir parola belirleyebilirsiniz.

Uzaktan Yönetimi etkinleştirirseniz, Ekran Paylaşımı’nı etkinleştiremeyeceğinizi unutmayın. Mac’inize erişme talimatları aynı olduğundan Uzaktan Yönetim’i etkin bırakabilir (ve benzer şekilde yapılandırabilirsiniz).

MacBook Air'deki Paylaşım menüsü.

“Bilgisayar Ayarları” altında, aşağıdaki seçenekleri etkinleştirmek isteyebilirsiniz:

 • Herkes ekranı kontrol etmek için izin isteyebilir : Bu, bağlanan kişinin bilgisayarı kontrol etmek için Mac kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazması gerekmeyeceği anlamına gelir. Basitçe kontrol talep edebilir ve daha sonra manuel olarak verebilirsiniz.
 • VNC izleyiciler ekranı şifre ile kontrol edebilir : Bunu etkinleştirirseniz, herkesin Mac’inize TigerVNC gibi standart bir VNC görüntüleyici aracılığıyla bağlanmasına izin verir . Ancak, bağlanmak için VNC adresini (ör. Vnc: //10.0.0.5) bilmesi gerekir.
MacOS'ta "Bilgisayar Ayarları" seçenekleri.

Kimin ekran paylaşımına erişimi olduğunu değiştirebilirsiniz, ancak basitlik açısından, bu seti “Tüm kullanıcılar” olarak bırakmanızı öneririz. “Bilgisayar Ayarları” altında VNC kontrolü için bir şifre ayarladığınız sürece, bilgisayarınız korunmalıdır.

Paylaşılan Ekranınıza Erişme

Artık Mac’inize yerel ağınızdaki başka bir cihazdan erişebilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Finder’ı başlatın, “Yerler” i görene kadar kenar çubuğunu aşağı kaydırın (gerekirse “Göster” i tıklayın). Erişmek istediğiniz bilgisayarı arayın (görmek için Ağ’ı tıklatmanız gerekebilir). Bilgisayarı tıklayın (veya çift tıklayın), “Ekranı Paylaş” ı tıklayın ve ardından bağlanmasını bekleyin.
 • Finder’ı başlatın ve ardından menü çubuğunda Git> Sunucuya Bağlan’ı tıklatın. Daha önce not ettiğiniz VNC adresini veya ana bilgisayar adını yazın ve ardından bağlan’ı tıklatın.
"Ekranı Paylaş" ı tıklayın.

Aynı Apple Kimliği her iki Mac’te de oturum açtıysa (yani her ikisi de size aittir), paylaşım oturumu hemen sorulmadan başlar. Apple Kimliğinizle giriş yapmadığınız bir makineye bağlanıyorsanız (yani, başka bir aile üyesine veya bir iş arkadaşına aitse), bu bilgisayara geçerli bir kullanıcı adı ve parola ile oturum açmanız gerekir.

Apple’ın Ekran Paylaşımı özelliği yerleşik bir VNC sunucusu kullanır; bu, Mac’inizi Apple olmayan bir cihaza bağlanmak ve bu cihazdan kontrol etmek için hemen hemen tüm VNC görüntüleyici uygulamalarını da kullanabileceğiniz anlamına gelir. “VNC görüntüleyicileri ekranı parola ile kontrol edebilir” seçeneğini etkinleştirdiğinizden, “Bilgisayar Ayarları” nda bir parola ayarladığınızdan ve bağlanmak için TigerVNC gibi bir uygulama kullandığınızdan emin olun.

Ekranınızı yerel olarak paylaştığınız için nispeten sorunsuz bir performansın keyfini çıkarmalısınız. Ekran çözünürlüğü ne yaptığınızı görebilecek kadar yüksek olmalıdır.

VNC üzerinden uzak bir bilgisayara internet üzerinden bağlanmak (5900 numaralı bağlantı noktasını açarsanız) mümkündür, ancak bu kötü bir fikirdir. Mac’inizin VNC bağlantı noktasını internete açtığınızda, sadece sorun istiyorsunuz. Bilgisayarınıza uzaktan erişmenin daha güvenli ve daha kolay yolları vardır.

İMessage ile Ekranınızı İnternet Üzerinden Paylaşın

İMessage ve Apple’ın Mesajlar uygulaması harikaları sayesinde ekranınızı Mac, iPad veya iPhone’a sahip başka biriyle kolayca paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Ekranınızı paylaşmak istediğiniz kişiyle sohbet başlatın.
 2. Sohbet penceresinin sağ üst köşesindeki “Ayrıntılar” ı tıklayın.
 3. Görünen kaplamada, kişinin adının yanındaki Ekran Paylaşımı düğmesini (çakışan iki dikdörtgen gibi görünür) tıklayın.
 4. Ekranınızı paylaşmak için “Ekranımı Paylaşmaya Davet Et” i veya diğer kişinin ekranını görmek için “Ekranı Paylaşmayı İste” yi tıklayın.
"Ekranımı Paylaşmaya Davet Et" veya "Ekranı Paylaşmayı İste" yi tıklayın.

Diğer kişi isteğinizi kabul ettikten sonra, bir FaceTime sesli arama başlar. Karşı tarafın Mac’inizi kontrol etmesine izin vermek için, menü çubuğundaki Ekran Paylaşımı düğmesini tıklayın ve ardından “[Kişinin] Ekranımı Kontrol Etmesine İzin Ver” i tıklayın.

O kişiye kesinlikle güvenmediğiniz sürece başkalarının Mac’inizi kontrol etmesine asla izin vermemeniz gerektiğini unutmayın. Herhangi bir noktada kontrolü iptal etmek için Ekran Paylaşımı düğmesini tıklayın ve bu seçeneği devre dışı bırakın.

Ekranınızı internet üzerinden paylaşmak (veya başka birinin ekranına erişim istemek) sabrınızı test edebilir. Her iki tarafın da hızlı internet bağlantısı varsa, sorunsuz bir süreç olmalıdır. Ancak, karışımda zayıf bir bağlantı varsa, bir slayt gösterisi gibi hissedebilir.

Ekran Paylaşımı ile doğrudan başka bir Mac’e bağlanın

Mac’inizin yerleşik Ekran Paylaşımı uygulamasını başlatmak için Spotlight aramasını açmak için Command + Space tuşlarına basın , “Ekran Paylaşımı” yazın ve Enter tuşuna basın.

Bir ana bilgisayar adı (VNC veya yerel Mac bağlantısı gibi) veya bir Apple Kimliği yazmanız istenir. Bilgisayarına bağlanmak istediğiniz kişinin Apple Kimliğini biliyorsanız (veya tam tersi), doğrudan bağlanabilirsiniz.

"Ekran Paylaşımı" kutusundaki "Bağlan:" satırı.

Diğer kişinin Apple Kimliğini kutuya yazın ve Enter tuşuna basın. Apple, kalanını Mac’in kullandığı bilinen son IP adresinden yapar. iMessage, özellikle sorun hakkında gerçek zamanlı olarak sohbet etmenize izin verdiği için bunun için iyi bir geri dönüş.

Ekranınızı Windows PC veya Başka Bir Cihazla Paylaşın

Ekranınızı Mac bilgisi olmayan biriyle paylaşmak isterseniz ne olur? Neyse ki, bunu üçüncü taraf bir uzak masaüstü aracıyla yapmak oldukça basit. Bunların birçoğu var, ancak TeamViewer’ı öneririz . Kişisel kullanım için ücretsizdir, kullanımı kolaydır, çoğu platform için kullanılabilir ve kullanmak için kaydolmanız gerekmez.

İlk olarak,  indirme ve TeamViewer uzaktan erişim yüklemek  Kontrol etmek istediğiniz makine üzerinde ve bağlanmakta olduğunuz makinenin. İstendiğinde, TeamViewer’a Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Gizlilik> Erişilebilirlik altında Mac’inizi kontrol etme izni verin.

Mac için TeamViewer'daki "Uzaktan Kumanda" menüsü.

TeamViewer’ı başlattığınızda, benzersiz bir tanımlayıcı numarası ve şifre görürsünüz. Bu kimlik bilgilerini, TeamViewer uygulamasıyla eşleştirildiği sürece Windows veya Linux makinesinden, hatta iPhone gibi bir mobil cihaza bağlanmak, ekranını görüntülemek ve kontrol etmek için kullanabilirsiniz .

Uzak makineye katılımsız bağlanmak istiyorsanız, TeamViewer’a kaydolmanız ve ardından katılımsız erişimi ayarlamak için uygulamadaki talimatları izlemeniz gerekir. Daha sonra, uygulama paylaşılan bilgisayarları listeler ve bir tıklama ile bağlanabilirsiniz.

Ekran Paylaşımı Kolaylaştı

Bir bilgisayar sorunuyla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda ekranınızı paylaşmak yardımcı olacaktır. Evinizdeki diğer Mac’lere de uzaktan erişiminiz varsa, her şeyi tek bir cihazdan kontrol edebilirsiniz.

Uzaktan erişim yazılımı (TeamViewer gibi) kurarsanız, dünyanın diğer tarafında olsanız bile iş PC’nize erişebilirsiniz.

Aynı şekilde kurmak istediğiniz bir Windows PC’niz varsa, Microsoft’un ekran paylaşma ve uzak bilgisayarları kontrol etme için Windows’a özgü bir takım araçları da vardır  

KAYNAK: https://www.howtogeek.com/

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir