Kobe bryant…

Kobe Bryant Kimdi?
Kobe Bryant ilk yıllarını İtalya’da geçirdi ve NBA’YE liseden çıktı. Baskın bir golcü olan Bryant, Los Angeles Lakers ile beş NBA şampiyonluğu ve 2008 MVP ödülünü kazandı. Her ne kadar daha sonraki mevsimler sakatlıklarla gölgelense de, Michael Jordan’ı Aralık 2014’te NBA All-time Puanlama listesinde üçüncü sırada yer aldı ve son maçında 60 sayı attıktan sonra 2016’da emekli oldu. 2018 yılında, Bryant Sevgili Basketbol için en iyi animasyon Kısa Film Akademi Ödülü kazandı. 26 Ocak 2020’de bryant’ı, 13 yaşındaki kızı Gigi ve yedi kişiyi öldüren bir helikopter kazasındaydı.

Erken Yaşam
Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978’de Philadelphia, Pennsylvania’da doğdu. Japonya’da bir şehir adını, Bryant eski NBA oyuncusu Joe “Jellybean” Bryant’ın oğlu.

1984 yılında, NBA kariyerini bitirdikten sonra, yaşlı Bryant aileyi İtalyan Liginde oynadığı İtalya’ya götürdü. İki atletik ablası, Shaya ve Şeriat yanında İtalya’da büyüyen Bryant, hem basketbol hem de futbolun hevesli bir oyuncusuydu. Aile 1991’de Philadelphia’ya döndüğünde, Bryant alt Merion Lisesi basketbol takımına katıldı ve dört yıl üst üste devlet şampiyonasına liderlik etti. NBA gözüyle, o da 76ers ile çalışmaya başladı.

O iyi notlar ve yüksek sat puanları övünen rağmen, Bryant liseden NBA düz gitmeye karar verdi. Charlotte Hornets tarafından 1996 NBA draft’ın 13. genel seçimiyle seçildi ve daha sonra Los Angeles Lakers’a takas edildi.

N NBABA Kariy anderi ve istatistikleri
Lakers ile ikinci sezonunda Bryant, 1998 All-Star maçı için bir başlangıç olarak seçildi ve 19 yaşında NBA tarihinin en genç All-Star oldu. Shooting guard daha sonra üst üste üç NBA şampiyonluğu kazanmak için süperstar center Shaquille O’neal ile bir araya geldi ve 2002-2004 yılları arasında ilk takım all-NBA seçildi. O da Adidas, Sprite ve diğer üst sponsorlar ile çok yıllık ciro fırsatlar imzaladılar.

Lakers, O’neal 2004’te ayrıldıktan sonra mücadele etmesine rağmen, Bryant zekice bir performans sergiledi. Ocak 2006’da Toronto Raptors’a karşı 81 sayı attı ve NBA tarihinin en yüksek ikinci tek maçlık işareti oldu ve o yıl ve bir sonraki golde lige liderlik etti.

2008 yılında Bryant en değerli oyuncu seçildi ve takımını Boston Celtics’e kaybettikleri NBA finallerine taşıdı. 2009 NBA Finallerinde Lakers, şampiyonluğu kazanmak için Orlando Magic’i yendi. Kısa bir süre sonra, Bryant arkadaş ve müzik süperstarı Michael Jackson’ı onurlandırmak için anma töreninin bir parçasıydı. Ertesi yıl Lakers, Celtics’i yenerek ikinci düz unvanını kazandı.

Bryant, 2008 ve 2012 ABD Olimpiyat takımlarında oynadı ve takım arkadaşları Kevin Durant, LeBron James ve Carmelo Anthony ile üst üste altın madalya kazandı.

Nisan 2013’te yırtık bir Aşil tendonundan acı çektikten sonra, Bryant 2013-2014 sezonunda sadece altı oyununu kırmadan önce mahkemeye dönmek için çok çalıştı. Emektar All-Star, Aralık 2014’te NBA Puanlama listesinde üçüncü kez Michael Jordan’ı aştı, ancak sezonu, Ocak 2015’te yırtık bir rotator manşetini sürdürdüğü üçüncü düz yılın sakatlığı nedeniyle sona erdi.

Emekli
Bryant, 2015-2016 NBA sezonunun başlaması için zamanında geri dönmesine rağmen, genç Lakers takım arkadaşlarıyla birlikte kişisel olarak mücadele etti. Kasım 2015’te sezon sonunda emekli olacağını açıkladı. “Bu sezon vermek için geriye kalan tek şey,” diye yazdı oyuncuların Tribune web sitesi. “Kalbim çarpmayı alabilir. Aklım eziyet kaldırabilir ama bedenim veda zamanı biliyor.”

Duyuru, özellikle NBA Komiseri Adam Silver’dan güçlü bir tepki çekti. Silver,” 17 NBA All-Star seçimleri, bir NBA MVP’Sİ, Lakers ile beş NBA Şampiyonası, iki Olimpiyat altın Madalyası ve acımasız bir iş ahlakı ile Kobe Bryant, oyunumuzun tarihindeki en büyük oyunculardan biri ” dedi. “Finallerde yarışmak ya da boş bir spor salonunda gece yarısından sonra atlama atışlarını kaldırmak olsun, Kobe oyun için koşulsuz bir sevgiye sahip.”

13 Nisan 2016’da Bryant, kariyerinin son maçında Staples Center’da satılan bir kalabalığı ve hayranlarını göz kamaştırdı, 60 sayı attı ve Lakers’ı Utah Jazz’a karşı bir galibiyete götürdü. Bryant’ın kariyerinin altıncı 60 sayılık oyunuydu.

Maçtan sonra Bryant kalabalığa konuştu. “20 yılın ne kadar hızlı geçtiğine inanamıyorum”dedi. “Bu kesinlikle çılgınca … ve sizlerle birlikte Merkez mahkemede durmak, arkamda takım arkadaşlarım, üzerinde bulunduğumuz yolculuğu takdir etmek-inişlerimizi yaşadık, çıkışlarımızı yaşadık. Bence en önemli kısmı hepimiz birlikte kaldık.”

Laker simgelerinin bir all-star dizisi de O’neal, Phil Jackson, Pau Gasol, Derek Fisher, Lamar Odom ve Magic Johnson da dahil olmak üzere Bryant’a haraç ödedi. Johnson,” 20 yıldır büyüklüğünü kutlamak için buradayız ” dedi. “20 yıldır mükemmellik. Kobe Bryant oyunu hiç aldatmadı, bizi asla hayran olarak aldatmadı. Sakat throughlıkla oynadı, sakat playedlıkla oynadı. Ve bunun için göstermek için beş şampiyonluk afiş var.”

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir