Ekonomi

Kasım'da dolar ve altın yükselecek mi?


Dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik tüm gözleri Kasım ayında ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ta

Kasım'da dolar ve altın yükselecek mi?
28 Oktober

Ülkemizde, 21 Ekim 2021 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Politikası Kurulu (PPK)

toplantısı sonrasında 200 baz puanlık uygulanan bir faiz indirimi döviz kurunda sert sıçramalara neden oldu.

Kurda yaşanan yükseliş sonrası altın fiyatlarına anında yansıdı ve altın fiyatlarının tarihi rekor seviyelerine ulaşmasına neden oldu.

Lakin başta altın yatırımcıları kur odaklı yükselen altın fiyatlarına küresel altın fiyatlarının yani ONS altın fiyatının da eşlik edip etmeyeceği merak edilen konuların başında yerini aldı. Söz konusu nedenden ötürü şimdi gözler Ekim ayında düzenlenen TCMB toplantısının ardından ABD Merkez Bankası (Fed)'in alacağı yeni faiz kararına çevrildi. 

FED tarafından alınacak olan bir faiz indirimi kararının ONS altın tarafında yukarı yönlü hareketliliğin tetikleyebileceği yönünde. Peki başta yatırıcılar için büyük önem arz eden ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ne zaman düzenlenecek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ne zaman yapılacak. İşte Dolar kuru, altın cephesinde yeni hareketliliğin geleceği tarihler...

FED Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Her yıl 8 kez bir araya gelen FED, 7’nci toplantısını  2-3 Kasım tarihinde gerçekleştirecek. 21-22 Eylül 2021 tarihinde bir araya gelen ABD Merkez Bankası, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakma kararı almıştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından düzenlenecek olan 9'uncu toplantı ise 14-15 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Toplantısı Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Ekim 2021 tarihinde Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir araya gelerek 200 baz puanlık bir faiz indirimi kararı almıştı. Akabinde dolar kurunda yaşanan fırlama ile birlikte altın fiyat tarihi rekor seviyelerine ulaşmıştı. 

Şimdi ise gözler Kasım ayında düzenlenecek olan TCMB toplantısına çevrildi. TCMB 18 Kasım 2021 tarihinde yeniden bir araya gelecek. 

Dolar ve Altın Yükselecek Mi?

Kasım ayı içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Politika Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı gerçekleştirilecek. 2-3 Kasım tarihlerinde alınan karar doğrultusunda dolar ve ONS altın fiyatlarında büyük hareketliliğin görülmesi bekleniyor. FED'in önümüzdeki toplantıda faiz indirimi kararı alması halinde ONS altın fiyatında yükselişin görülmesine ve ülkemizde altın fiyatlarının yukarı yönlü tetiklenmesine neden olacağı belirtiliyor.

21-22 Eylül 2021 tarihinde bir araya gelen ABD Merkez Bankası, toplantı sonrası  politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

18 Kasım 2021 tarihinde düzenlenecek olan TCMB toplantısında ise yeni bir faiz indirimi kararının alınması beklentiler arasında yerini alıyor. Toplantı sonrası yeni bir faiz indirimi kararın ise dolar kurunda yukarı yönlü harekete hali ile altın fiyatlarının yeniden rekor seviyelere taşınmasına neden olacağı belirtiliyor. 

Bilindiği üzere Merkez Bankası 21 Ekim 2021 tarihinde düzenlediği toplantıda 200 baz puan faiz indirimi karı almış ve dolar kurunda sert yükselişlere neden olmuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.