Dünya

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler...


Geçtiğimiz günlerde Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yayımladığı iklim raporu sonrası,

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler...
12 Ağustos

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler

Geçtiğimiz günlerde Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yayımladığı iklim raporu sonrası, dünyadaki en riskli ülkeler üzerine yeni çalışmalar yapılıyor.

Meydana gelen yangınlar ve seller sonrasında araştırmalar hızlanırken bilim insanları en riskli ülkeler ve neden risk altında olduklarını açıkladı.

Listede, ünlü tatil bölgesi Maldivler, Birleşik Arap Emirliklikleri, Japonya ve Sudan yer alıyor.

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler - 1

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) geçtiğimiz günlerde yayımladığı iklim raporu sonrasında küresel ısınmaya dair yeni araştırmalar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Başta Yunanistan olmak üzere dünyanın birçok yerinde meydana gelen yangınların ve sellerin ardından bilim insanları iklim değişikliğinin oluşturabileceği sorunları incelerken yayımlanan ‘insanlık için kırmızı kod’ sonrasında dünyanın birçok ülkesinin iklim krizi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği aktarıldı.

 

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler - 2

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature) geçtiğimiz günlerde Amazonlar, Güney Afrika'daki Miombo Woodlands ve güneybatı Avustralya gibi vahşi yaşam açısından zengin bölgelerin, hayvan türleri için dünyada en çok etkilenen yerler arasında olacağını söylüyor.

Savunmasız, yüksek riskli ülkelerin iklim krizine karşı herhangi bir eylem gerçekleştirmemesi durumunda yok olmanın eşiğine gelecekleri aktarılan çalışmalarda dünyanın önemli ülkelerinin de bu krizde derinden etkileneceği belirtiliyor.

İklim değişikliği nedeniyle sonu gelebilecek ülkeler - 3

Yapılan çalışmalarda, yükselen deniz seviyelerini yavaşlatmak için ciddi değişiklikler yapılmazsa, 2050 yılına kadar birçok alçak adanın yaşanmaz hale gelebileceği belirtiliyor. Yükselen suların özellikle Haiti, Fiji ve Filipinler gibi yerleri vurması bekleniyor.

Bununla birlikte dünyada dünyada Maldivler'den daha fazla risk altında olan bir ada bulunmuyor. Mercan adalarının yüzde 80'inden fazlası, deniz seviyesinden 30 santimetre yükseklikte bulunurken bu nedenle deniz seviyelerindeki en küçük bir artışın ada ülkesini sular altında bırakması söz konusu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.