Harley-Davidson 116 Yıllık Tarihi…

Harley-Davidson sadece en ünlü motosiklet şirketi değil, aynı zamanda insanlık tarihinin en efsanevi ve sevilen markalarından biri.

Harley-Davidson 1903 yılında “Motor Çağı”na büyük bir adım attı. Ve tüm dünyada Amerikan motoru ilgisini başlattı. İki arkadaş bir araya geldi ve bisikletleri yeni motorlarla birleştirdi. 116 yıl hızlı ve sağlam Harley Davidson motosikletlerin pazar kapitalizasyonu yaklaşık 6 milyar dolar ulaşmış oldu.

Harley-Davidson’un uzun ve şanlı tarihine bir göz atalım:

1903 yılında, William Harley ve Arthur Davidson kendi isimlerini taşıyan şirketi kurdular. William’ın kardeşi Walter (burada gösterilmiştir) şirketin ilk başkanı ve ilk Harley yarışçısı oldu.

Harley-Davidson’un ilk motorsikletleri esasen motorlu bisikletlerdi.

İki dünya savaşı, Harley-Davidson markasının bugün için hala bilinen özgürlük imajını yaratmasına yardımcı oldu. Şirket hem I. Dünya Savaşı hem de II. Dünya Savaşı için bisiklet üretti.

Motosikletler performans ve tutum bakımından ün kazandı. İşte ”Dünya kara hız rekoru sahibi Malcolm Campbell” 1935’te Harley’i tanıtmaya başladı.

Robert Craig “Evel” Knievel, yaygın izlenen dublör atlamlarında kullanmak için Harley XR-750’leri kullandı.

Ve elbette, Harley’in asi görüntüsü, Dennis Hopper ve Harley helikopterleri Peter Fonda’nın 1969’daki “Easy Rider” için yola çıktığı zaman gelmişti.

Harley, 40.000 $ ‘dan daha fazla satış yapabilecek büyük otoyol kruvazörleriyle tanınmaya devam ediyor.

Harley binici topluluğu çok geniştir. Özellikle yıllık gezintiler için yıllardır devam eden takımlar ve gruplar oluşturulmuştur.

Harley sürücüleri kendi tarzlarını kullandıkları Harley’ler ile bütünleştirmişlerdir. Asi bir duruşa sahip olan Harley’lerin sürüceleri bu duruşa sahiptir.

Harley-Davidson şirketi gururla ve her geçen gün daha çok büyüyerek Milwaukee merkezde bulunmaktadır.

İşte Harley-Davidson şirketinin itibarını arttıran Amerikan motosikletleri.

Harley, finansal kriz sırasında sert bir düzeltme eki yakaladı ve şirketi çekirdek marka üzerine odakladı. Buell spor bisikleti markası düşürüldü ve Harley İtalyan MV Agusta isim plakasını attı.

Geri dönüş işe yaradı, ancak Harley’in yeni sorunları var: ABD’de binen ve yaşlanan müşteri tabanı. Ve sonra, ticari savaşları tehdit ederek ve Harley’in ABD dışındaki üretimi kaydırmasından şikayet ederek işle uğraşan Başkan Donald Trump var.

Tamamen elektrikli LiveWire’ın 2019 yılında geldi. Ve Harley bu atılımla geleceğe doğru büyük adım daha atmış oldu.

Harley yaşlı sürücü sayısını daha genç sürücülere indirebilmek için genç sürücülere hitap eden daha küçük bisikletler geliştiriyor …

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir