Gelin birlikte yerli otomobilimizi inceleyelim…

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden C-SUV modelinin ön gösterim versiyonunu tanıttı. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen Yeniliğe Yolculuk Buluşması’nda C-SUV modelinin yanı sıra C segmentinde yer alacak olan bir sedan konsepti de tanıtıldı.

Resmi kuruluşu 28 Haziran 2018’de gerçekleşen ve kuruluşundan 18 ay sonra tasarım ve mühendislik çalışmalarının geldiği noktayı gösteren ilk ön gösterim aracını ve sedan konseptini gün ışığına çıkaran TOGG, Türk Otomotiv endüstrisinin kalbi olan Bursa Gemlik’te kurulacak fabrikasının temelini 2020 yılında atacak. 2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait olan ortak bir e-platform üzerinde 5 farklı model üretilmesi planlanıyor.

İlk olarak iki adet tamamen elektrikli SUV model ile karşımıza çıkacak olan yerli otomobilimizin arkadan itişli RWD versiyonu 100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşacak. Aracın 400 beygir güç üretebilen dört tekerlekten çekişli versiyonunun ise 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlandığı açıklandı. Her iki modelde de azami sürat, güvenlik ve menzil gereklilikleri sebebiyle 180 km/s ile sınırlandırılmış. Araçların fren sistemlerinin de rejeneratif olduğu ifade edilirken, menzile %20’ye kadar katkı sağlayabileceği açıklandı. Elektrikli modellerin bataryaları ayrıca 30 dakikalık hızlı şarj ile %80 ordanında doldurulabilecek. Her iki modelde de Seviye 3 otonom sistemlerinin kullanıma hazır olduğunun altı çizildi.

Bizi en çok etkileyen tasarımlardan biride iç tasarımı oldu.

Tasarım olarak baktığımızda daha önce belirtildiği gibi Pininfari imzalı K350 konseptinden ilham alındığını söyleyebiliriz. Ancak birçok detayda SUV modelimiz konsept modelden ayrılıyor. Ön bölümde elektrikli bir model olduğunu öne çıkaran kapalı bir ön ızgara ile karşılaşıyoruz. Krom bir şerit ile etrafı sarılı olan ızgara ise ince LED farlar ile çevrelenmiş. Genel olarak agresif bir ön tasarıma sahip olduğunu söyleyebileceğimiz aracın tamponundaki köşeli LED’ler ise bu görünüme katkıda bulunuyor. Konsept modellerin imza niteliğinde olan ince yan aynalar ve gömülü kapı kolları da yine Türkiye’nin Otomobili’nde yer alıyor. Arka bölüme geçtiğimizde ise boydan boya uzanan LED stop lambalarını görüyoruz. Ön bölüme göre daha sade tasarlanan arka bölüm eğimli cam çizgisi ve difüzör ile hareket kazanmış. Sedan versiyonun ise şimdilik daha ham bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İç mekana göz attığımızda ise birçok ekran ile karşılaşıyoruz. Çağımızın gerektirdiklerini rahatça karşılayabileceğini söyleyebileceğimiz bu iç mekanın oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Dijital gösterge ekranı ve bilgi-eğlence sisteminin yanı sıra yolcu koltuğunun önünde de bir ekrana yer verilirken, iklimlendirme sistemleri de yine hava menfezlerinin altına yerleştirilen dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilecek.

2020 yılında Türkiye’nin Otomobili’nin marka tanıtımının yapılacağı ve küresel lansmanın yapılacağı belirtilirken 2021 yılında fabrika açılışı gerçekleştirilecek. 2022 yılına gelindiğinde ise ilk aracın üretim bandından inmesi planlanıyor. Aracın ön sipariş sürecinin de en yakın zamanda başlayacağı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Üyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu hissedarları, İş dünyası temsilcileri ile TOGG çalışanları ve yakınlarının katıldığı 2 bin kişilik bir davetli topluğuyla gerçekleşen buluşmanın sonunda sahneye çıkan Türkiye’nin ilk otomobilleri büyük bir coşku ve beğeniyle karşılandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri içinde stratejik öneme sahip projelerden biri olarak değerlendirilen Türkiye’nin Otomobili, hedeflenen teknolojik dönüşümün de öncülerinden olacak.

Projenin hemen başında 2 ayrı özgün patenti kayda geçirerek iddiasının altını çizen TOGG, birçok ‘ilk’ ve ‘en’leri ile de Türkiye’de mobilite ekosisteminin akıllı cihazlar etrafında gelişimi harekete geçirecek. Üretime başlayacağı 2022 yıllı itibariyle de Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olarak endüstride yerini alacak.

Yarım asırlık hayale bir adım daha yaklaştık

TOBB Başkanı ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin yarım asırlık hayaline bir adım daha yaklaştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “2017’de TOBB Genel Kurulu’nda sayın Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. Biz de yola çıktık ve babayiğitlerimizi bir araya getirdik. Rabbimize şükürler olsun, verdiğimiz sözün arkasındayız. Otomotiv sektörü kabuk değiştiriyor. Ve bizim için yeni bir fırsat penceresi açılıyor. 1960’larda bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış ve Türkiye’nin otomobili yapamamıştık. Bugüne kadar çok denedik, çok konuştuk ama başaramadık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız.”

Daha detaylı bilgiler için doğan kabak Youtube kanalı takip edebilirsiniz.

KAYNAK :Doğan kabak web site: https://dogankabak.com.tr/2019/12/turkiyenin-otomobili-yolculuguna-basladi/

Daha detaylı anlatım için izleyebilirsiniz.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir