Sağlık

Fazla tüketimi kansere yol açıyor


Virüse karşı bağışıklığın güçlü olması en önemli savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden pandemiden beridir bağışıklığı güçlendirmek için

Fazla tüketimi kansere yol açıyor
30 Eylül

Koronavirüs vakalarının artışıyla beraber pandemi de özellikle vitamin alımı arttı.

Bağışıklığı güçlendirmek için artan vitamin kullanımı hakkında uzmanlardan uyarı geldi.

Fazla vitaminin vücuttaki hücrelerin yapısını değiştirerek bazı hastalıklara yol açtığı konusunda açıklama yapıldı.

Fazla vitamin almanın zararları nelerdir?

Virüse karşı bağışıklığın güçlü olması en önemli savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden pandemiden beridir bağışıklığı güçlendirmek için C ve D vitaminleri tüketilir. Virüse yakalandığında bile bu sayede hafif belirtilerle atlatılacağı düşünüldü. 

Ancak yapılan araştırmalarda D ve C vitaminin virüsü değiştirme ya da azaltmasıan yönelik herhangi bir kanıt bulunamadı. Normal olarak bağışıklığı güçlendiren bu iki vitamin hakkında Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ela Keskin yaptığı araştırmayı açıkladı. 

Bilimsel araştırmaların net olmadığını vurgulayan Keskin, D vitaminin üst solunum yolları ev viral hastalıklarda etkili olduğunun altını çizdi. Fakar koronayı önlediğine dair kesin bilgi olmadığını hatırlattı. Yanlış ve fazla kullanıldığında ise vücudun fonksiyonel çalışmasını olumsuz etkilediğini belirtti.

FAZLA VİTAMİN KULLANIMININ ZARARLARI NELERDİR?

Fazla tüketilen A vitamini, karaciğerin fonksiyonunu bozarak cildin pH değerlerini olumsuz etkiler. Vücutta tutukluklara neden olur. Aynı zamanda ağız çevresinin kuru, T bölgesinin ise yağlanmasıan sebebiyet verir.

Yüksek oranda alınan B vitamini sindirim sistemini bozar. Zehirlenme etkisi bile gösterir. Vücut için değerli olan minerallerin dışkı ile atılmasına yol açar.

C vitamini vücuttaki ürik asit oranını artıtır. Böbreklerde taş oluşumuna yol açar.

D vitamini fazla alındığında en ciddi zehirlenmeye neden olur. Toksit oranını artırarak kalp ve sinir sisteminin düzneli çalışmasını engeller.

En ciddi hasarı ise E vitamini bırakır. E vitamini kanın phtılaşmasını önleyerek kan akışındkai düzensizliğe neden olur. Bu da aniden gelişen tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.