Gündem

Erdoğan'dan son dakika erken seçim ve yeni operasyon açıklaması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin seçimlere bir yıldan fazla süre olmasına rağmen erken seçim konusunda

Erdoğan'dan son dakika erken seçim ve yeni operasyon açıklaması
21 Oktober

Muhalefetin ağzından düşürmediği erken seçim konusunda tarih veren Cumhurbaşkanı Erdoğan son sözünü söylerken, Suriye'nin kuzeyinde olası bir operasyon konusunda da son dakika mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşünde, aralarında

Kanal 7 Dış Haberler Müdürü ve Haber 7 Yazarı Taha Dağlı'nın da bulunduğu gazetecilerle uçakta gerçekleştirdiği söyleşide gündeme ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu.

ERKEN SEÇİM SORUSUNA ÇOK NET CEVAP

  • SORU: Seçimlere daha çok var, bir yıldan fazla zaman var. Ancak muhalefet partilerinde gerek liderlerin söylemlerinde, gerekse sözcülerin açıklamalarında son dönemde bir özgüven artışı hissediliyor. Girdiği bütün seçimleri kazanmış bir lider ve Türkiye’nin en tecrübeli siyasetçisi olarak, muhalefetteki bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

CEVAP: Bunlar neredeyse iki yıldır hep erken seçim demiyorlar mı? Çok açık net bir gerçek var ortada; ben “seçimler zamanında yapılacak diyorum, asla geri adım yok” diyorum. Devlet Bey, aynı şekilde, Haziran 2023’ü söylüyor, “seçimler zamanında yapılacak” diyor.

Ama bunlar hala avara kasnak gibi dönüp dönüp duruyorlar. Yok böyle bir şey, olmayacak böyle bir şey. Seçim zamanında yapılacak. Türkiye, seçimlerin zamanında yapılması olayını yaşayacak. O tarih de Haziran 2023’tür.

YENİ OPERASYON MESAJI

  • SORU: Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyonun iki yıl uzatılmasını öngören tezkere Meclis Başkanlığına sunuldu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Millet İttifakı ortakları İyi Parti ve CHP’ye askeri tezkereler konusunda tutum değiştirme çağrısında bulundu.
  • Yani bir milli güvenlik meselemizi pazarlık konusu haline getirdiler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Bir de geçen günlerde “Artık tahammülümüz kalmadı, gereken adımları atacağız” demiştiniz. Bu da sınır ötesi operasyonun sinyali olarak nitelenmişti. Bu konuya ilişkin söylemek istediğini yeni şeyler var mı?

CEVAP: Şu anda bizim bölgede ciddi manada hassas noktalara operasyonlarımız devam ediyor. Kesinlikle taviz vermek yok. Suriye’deki bu süreci devam ettiriyoruz.

Şu an itibarıyla da rejim nasıl bir tavır alır onu bilemiyorum ama biz özellikle İdlib’deki bu yaklaşım tarzına karşı gereği neyse onu yapmaya ve bütün ağır silahlarımızla beraber cevabını vermeye devam ediyoruz. Bu işi kendi akışına bırakamayız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.