ELON MUSK’IN GELİŞTİRDİĞİ TEKNOLOJİ HARİKASI TESLAYI İNCELİYORUZ.

Elon Musk’ın üstün teknolojik özelliklerle tasarladığı otomobili Tesla’yı gelin hep birlikte inceleyelim.

Tesla 2008 yılında piyasaya Roadster modeli ile sunuldu. Ama Elon Musk beklediği ilgiyi göremedi ve Roadster modeli 2010 yılının sonuna kadar sadece 1.300 otomobil satışı gerçekleştirebildi.

Böyle üstün teknolojiye sahip bir arabayı tasarlaması ve üretmesi zor olduğu gibi maddi açıdanda Elon Musk’ın en çok zorlayan icatlarından birisi olmuştu. ABD hükümeti Elon Musk’ın hazırladığı Tesla Model S karşısında hayran kalmışlardı ve bu proje için Elon Musk’a 465 milyon dolar kredi sağladılar.

Tesla Model S tam olarak 7.000 lityum iyon batarya ile çalışan dört kapılı bir sedan otomobil olucaktı. Ve bunu başardıda 2009 yılında 800 elektrikli otomobil üreten Tesla 2010 yılından sonra hedeflediği sayıyı fazlasıyla geçmişti ve Elon Musk Tesla Model S ile bu sefer başarmıştı.

Tesla ilk adımlarını başarı ile attıktan sonra bu sefer hedef yüksek kaliteli ve performanslı bir otomobil ürettiğini tüm dünyaya kanıtlamak ve dünya otomobil devleti Mercedes, BMW ve Audi’ye rakip olmaktı.

Bu hedefi gerçekleştirebilmek için öncelikle devasa bir tesise sahip olmak isteyen Elon Musk 42 milyon dolara hayalini kurduğu devasa tesise sahip oldu. Ama tesis ile ilgili Elon Musk’ın farklı bir planı vardı bu devasa tesisi 5 hafta kullandıktan sonra tesisi halka arz etti ve Elon Musk bundan 238 milyon dolar gelir elde etti.

Teslanın bu ana kadar yaşadığı tecrübeler ve zorluklara karşı mücadele etmesi yıkılmaz bir altyapı oluşturmasında en büyük erkenlerden birisi oldu.

Yazımıza otomobil teknolojisi Tesla’nın sahibi, tasarlayanı ve hayata geçiren kişi olan ELON MUSK’ın güzel ve anlamlı bir sözü ile son verelim.

“Yap ya da öl ama asla pes etme”(ELON MUSK)

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir