Sağlık

Bu yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarın!Baş ağrısını tetikliyor.


Bu yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarın!Baş ağrısını tetikliyor.Migren tüm dünyada yaygın olarak bilinen bir hastalık olup

Bu yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarın!Baş ağrısını tetikliyor.
16 Ağustos

Açlık, alkol, çikolata ve peynir sık bildirilen tetikleyiciler arasında gösterilemektedir. Açlıkla birlikte meydana gelen hipoglisemi migreni tetiklediği için az az ve sık sık beslenme, ara öğün düzeni baş ağrısını önleme için strataji haline getirilmelidir. Baş ağrısını tetikleyen başlıca kimyasallar; monosodium- glutamat, nitrat, nitrit, tiramin, feniletilamin, ve histamine içeren aminlerdir.

Migren pek çok insanı etkileyen baş ağrısı türlerinin en şiddetlisi. Peki, migren ataklarını tetikleyen besinler hangileridir? Ve de en önemlisi migren ataklarını önleyen bir hayat, bir beslenme düzeni nasıl oluşturulur? Hepsi yazımızda...

Migren tüm dünyada yaygın olarak bilinen bir hastalık olup gastrointestinal, nörolojik ve otonom değişikliklerin bulunduğu bir baş ağrısıdır. Dünya genelinde 240 milyon insanı etkilemekle birlikte bu bireylerden yaklaşık 1400'ü her yıl migren atakları yaşadıklarını dile getirmektedirler.

Kadınlarda özellikle üreme döneminde erkeklere göre kıyaslandığında sıklığı daha fazla olmakla birlikte atak şiddetinin de kadınlarda daha kuvvetli geçtiği bildirilmektedir. Migrende ilk atak genellikle 10-30 yaş aralığında görülmektedir. Migren bir ya da daha fazla semptomun neden olabildiği; tek bir bölgede ve her zaman aynı şekilde oluşmayan, aralıklı veya ilerleyeci olarak da oluşabilen bir hastalıktır.

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Migren hastalığının belirtileri nörolojik, ruhsal ve genel sistemik belirtiler olacak şekilde üç başlık altında incelenebilir. Depresyon, devamlı uyku hali, huzursuzluk, aşırı mutsuzluk duygusu gibi belirtiler ruhsal belirti olmakla birlikte ışığa karşı hassasiyet, sese duyarlılık, şiddetli uyku isteği, esneme, konstrasyon bozukluk da nörolojik belirtiler arasında sınıflanmaktadır. İştahsızlık, üşüme, ensede gerginlik hissi, susama da genel belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

MİGRENİ TETİKLEYEN DURUMLAR

Her migren hastasında baş ağrısı ataklarının aynı olmadığı gibi atakların nedensiz olarak başlayabildiği de görülmektedir. Bazı migren hastalarında ise tek bir tetikleyici faktör ağrı oluşumuna neden olurken bazı hastalarda birden fazla tetikleyici faktör ile birlikte ağrı oluşumu başlayabilmektedir. Tek bir faktör tetikleyebileceği gibi birden fazla faktörde migren atağının oluşmasını sağlayabilmektedir.

Stres, depresyon menstrüasyon, uyku süresi, öğünlerin düzenli olmayışı, basınç, rüzgar gibi hava değişimleri, parfüm gibi keskin kokular ve sigara dumanına maruziyet, parlak ışık, öksürük gibi etkenler bireylerde migreni tetikleyebilmektedir.
 
Yapılan çalışmalar sese karşı hassasiyet ve bulantının en sık rastlanılan semptomlar olduğu gösterilmiştir. Besin tetikleyecileri göz önüne alındığında alkol, çikolata, peynir, kafein, monosodyum glutamat (MSG), aspartam en sık karşılaşılan besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Migren hastalarında çevresel faktörler ile birlikte bireyin kişisel sorunları, eşlik eden kronik hastalıklar, obezite, gebelik, hipertansiyon ve premenstrual sendrom vb. ağrı da tetikleyici neden olarak gösterilmektedir.

HAYAT DÜZENİNİZDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Yapılacak başlıca değişiklikler; yeterli ve düzenli uyku, nefes egzersizleri, doğru bir beslenme modeli ve günlük sıvı alımının yeterli düzeyde alınması olmalıdır. Migrende beslenme tedavisyle ilgili olarak üzerinden durulan bir diğer konu ise işlevsel besinlerdir. İşlevsel besinler sağlık ya da tıbbi faydası olan, hastalıkların önlenmesinde, tedavisinde kullanılan besin ya da besin öğesidir.

Magnezyumun birçok hücre içi işlem için gerekli olup, migren oluşumunda önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir. Magnezyum eksikliğinin depresyon, plateletlerin hiğeragregasyonu, serotonin reseptör fonksiyonun etkilenmesi ve nörotransmitterler için önemli rolü bulunmaktadır. Migren hastalarında magnezyum emiliminde yetersizlik, böbrekten magnezyum kaybı, stres, düşük besinsel alım gibi nedenlerden dolayı yetersizlikler oluşabilmektedir.

Günlük önerilen miktar 400 mg magnezyumun oksit etkili olduğudur. Olmadığı durumlarda iki katına çıkarabilinmektedir. Diğer bir yandan alkol ve sigaranın migren atağı dışında birçok ölümcül kronik hastalıklara da neden olabileceği unutulmamalıdır. İyi yaşamda kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda görüyorum.

BU BESİNLERİ HAYATINIZDAN ÇIKARTIN YA DA AZALTIN
Migren ve beslenme arasında karmaşık bir ilişki bulunmaktadır. Besinler içerdikleri maddelerin vazokonstriktör veya vasodilator etkisi ile sinir yollarını uyararak ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Migrende akut ve önleyici tedavilerle birlikte hastaların beslenmeside tedavinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Migren hastaları değerlendirilirken beslenme günlüğü tutturularak tükettiği besinler sorgulanmakta ve atak döneminde bu besinlere dikkat edilmesi sağlanmaktadır.
 
ALKOL
ÇİKOLATA
PEYNİR
KAFEİN
ASPARTAM

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.