Binlerce Kişinin Merak Ettiği Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda yurt dışında yaşama hayali olan insanların sayıları hızla artmaya devam ediyor. Herkesin kendine göre sebepleri var elbette, ancak en çok gidilmek istenilen ülkelerin başında ABD geliyor. Bunun sebeplerinden biri ise Green Card. Green Card sayesinde neredeyse imkansız olan ABD vatandaşlığının yolu açılıyor. Bu büyük fırsatı yakalayabilmek için ise yapmanız gerekenler oldukça basit. Green Card nedir? İşte Green Card başvurusu nasıl yapılır diye merak edenlere tüm detaylarıyla Green Card başvurusu…

Green Card çekilişi (Yeşil kart), Amerikan Kongresi tarafından yapılması zorunlu tutulan yıllık Çeşitli Göçmenlik Programıdır.
Bu program her yıl ABD’ye az sayıda göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına kura yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi verilmesini sağlar.

Örneğin Türkiye, ABD’ye az sayıda göçmen gönderdiği için çekilişe katılabilir ancak Çin ve Meksika katılamaz.

Temelde bu program, çeşitli kültürlerin Amerikan toplumundaki azalışını önlemeyi ve dengeyi sağlamayı amaçlar.
Green Card sahibi olanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma iznine sahip olurlar. Ayrıca ülkede ev alabilir, çalışabilir ve vergi öderler.

Ayrıca Green Card çekilişini kazanan kişinin eşi ve 21 yaşın altındaki çocukları da aynı haklara sahip olur. Oturma izni alan kişiler oy kullanamazlar, mahkemede jüri olamazlar ve ABD pasaportu sahibi olamazlar.

Kurayı kazanabilmek için ise belli eğitim ve/veya iş koşullarını sağlamak gerekir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır.

Ayrıca hiçbir ülke toplam vize sayısının yüzde yedisini aşamaz.

Green Card başvurusu hiçbir ücret ödemeden yapılır. ABD, başvuruları Amerika Birleşik Devletleri Resmi Göçmenlik Bürosu internet sitesinden alır.

Siteye girdiğinizde ise karşınıza alt alta dört bölüm çıkar. Bunlar; DV-2019 Instrucktions (Gerekli Bilgiler), Photo Tool (Fotoğraf Yükleme Aracı), Begin Entry (Başvuru Formu) ve Check Status (Durum Kontrolü)

Photo Tool butonuna tıklayarak, ister fotoğrafçıda çektirmiş olduğunuz ister kendi çektiğiniz fotoğrafı kriterlere uygun bir şekilde yüklemelisiniz.

Daha sonra Begin Entry’e tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu kısımda ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.
Öncelikle mutlaka doğru bir mail adresi girmelisiniz. Formun sonundaki çocuk sayısı kısmına çocuğunuz yoksa “0” yazmalısınız. Eğer ikinci bir adınız yoksa “No Middle Name” kutucuğunu işaretlemelisiniz.
Formu tamamlayıp “Countinue” butonuna bastıktan sonra karşınıza girdiğiniz bilgileri kontrol edebileceğiniz bir sayfa gelecek. Bu sayfada tüm bilgilerin doğru olduğunu dikkatlice kontrol etmelisiniz.
İşlemi onaylayıp sonuç ekranına geldiğinizde ise buradaki bilgileri saklamanız oldukça önemli. Çünkü Green Card çekilişini kazanıp kazanmadığınızı sonuç sayfasında verilen kodu girerek öğrenebileceksiniz.
Sonuçlar ise genellikle yaklaşık 6 ay sonra yani Mayıs’ta, bu adresten açıklanır. Sonucunu görmek isteyenlerin başvuru formu sonunda verilen kodu girmesi gerekir.
Eğer ABD’de yaşamak istiyorsanız ücretsiz bir şekilde Green Card başvurusu yapıp ilk adımı atabilirsiniz. İyi şanslar!

KAYNAK: https://listelist.com/

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir