Sağlık

Ayakta Kemik Çıkıntısı Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?


Ayakta kemik çıkıntısı, ayak başparmağının hemen yan tarafında çıkan kemiğe denir. Bu sorun, toplumumuzda çok sık

Ayakta Kemik Çıkıntısı Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?
14 Eylül

Ayakta kemik çıkıntısı, dış etkenler ve yanlış ayakkabı kullanımı gibi dış etkenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörler nedeni ile de oluşabilir.

Ayak Baş Parmağında Kemik Çıkıntısı (Halluk Valgus) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak başparmağında meydana gelen kemik çıkıntısı diğer adı ile Halluk Valgus, tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Bu nedenle Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna görünmeniz gerekir. Kemiğin çıkıntısı ve ağrısının şiddetine göre tedavi şekillenir.

Tedaviye geç kalınmışsa ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Kesin çözüme ulaşmak için ameliyat gereklidir. Ayak çıkıntısının tedavisi üç şekilde yapılır. Bunlar ise;

  • Aparatlar ile düzeltme
  • Çeşitli ayak egzersizleri yapma
  • Ameliyat yöntemi

Aparat tedavisinde çeşitli ayak aygıtları kullanılır. Bu aygıtlar, genellikle gece kullanılır. Ama bunların bazılarını gün içinde de kullanabilirsiniz. Bu aparatlar, düzenli kullanıldığı zaman ayakların şekil almasını sağlar ve kemik eğriliğini düzeltmeye yardımcı olur.

Ayak Kemik Çıkıntısının Nedenleri Nelerdir?

Aileden birinde ayak kemik çıkıntısı öyküsü varsa zaman geçirmeden kontrollere başlamanız gerekir. Genetik faktörler, bu hastalığın oluşumunda oldukça önemlidir. Bunun yanında ayağınızı yere basış şekliniz de ayak kemik çıkıntısına neden olabilir. Bu sağlık sorununun kadınlarda görülmesinin en önemli nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle de sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, ayaklarda kemik çıkıntısına neden olabiliyor. 

Ayak Kemik Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir?

Ayak başparmağının kenarında yoğun baskı hissedilmesi ile meydana gelen ayak çıkıntısı, ayaklarda ağrı ile ortaya çıkar. Bazen kişiler bu ağrıları önemsemeyebilir. Ayakkabı giyildiğinde ayaktaki ağrı daha çok hissedilir. Bunun yanında başparmak kenarlarında kızarıklıklar meydana gelir. Bu kızarıklıklar, daha sonra kendini kemik çıkıntıları ile belli eder.

Gerekli kontrolleri zamanında yaptırmayıp tedavi olmazsanız başparmağınız iç tarafa doğru eğilerek diğer parmakların yapısını da bozabilir. Daha ilerleyen durumlarda ise ayak kemik çıkıntısı ile kendini gösterir. Kadınlarda yanlış ayakkabı seçimi, bu sorunun ortaya çıkmasını tetikleyen en önemli sebeptir.

Ayaklarınızda kemik çıkıntısı oluştuğunu hissettiğiniz zaman çeşitli egzersizler yaparak ayaklardaki deformasyonu en aza indirebilirsiniz. Ayaklardaki deformasyonların azalması ile birlikte ağrılar da azalmaya başlar. Ayak egzersizlerini TV karşısında otururken ya da iş yerinizde bilgisayar başında bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.