Apple Markasının Kurucularından Steve Jobs’ın Biyografisi…

Doğum Tarihi: 24 Şubat 1955 
San Francisco, California 

Amerikan işletme yöneticisi, bilgisayar programcısı ve girişimci

Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco, California’da doğdu. Steve Jobs Patty adında kız kardeşiyle birlikte büyüdü.

Steve Jobs ailesi ile birlikte 1961’de Kaliforniya, Mountain View’e taşındı. Kaliforniya’nın hemen güneyinde bulunan bu bölge elektronik için bir merkez haline geldi. Elektronik, radyo, televizyon, stereo ve bilgisayar gibi cihazların temel elemanlarını oluşturur. O zaman insanlar bölgeye “ Silikon Vadisi ” olarak bakmaya başladılar . Bunun nedeni, elektronik parçaların imalatında silikon denilen bir maddenin kullanılmasıdır.

Bir çocuk olarak, Jobs kendi başına işleri yapmayı tercih etti. Rekabetçi bir şekilde büyüdü, ancak takım sporları veya diğer grup etkinlikleriyle ilgilenmedi. Elektronik ve gadget’a erken ilgi gösterdi. Elektronik üreticisi Hewlett-Packard’da çalışan bir komşunun garaj atölyesinde çalışarak çok zaman geçirdi.

Steve Jobsun yaptığı işler ayrıca Hewlett-Packard Explorer Club’a kaydoldu. Orada mühendislerin Steve Jobs’un yeni ürünler geliştirdiğini ve kendi bilgisayarını yapmak istediği için tasarladığı proje karşısında çok etkilendiler. Ve hemen Steve Jobs’un bilgisayarı tasarlaması için çalışacağı koşullar sağlandı.

Lisedeyken, İşler yoğun olduğu için dersler Hewlett-Packard tesisinden katıldı. Bir keresinde cesur bir şekilde, bir sınıf projesini tamamlamak için ihtiyaç duyduğu bazı bölümleri başkan olan William Hewlett’den istedi. Hewlett, İşleri paylaştığı için çok etkilendi ve Hewlett-Packard’da Jobs için yaz stajı önerdi.

Steve Jobs’un Üniversite Hayatı.

Steve Jobs 1972’de liseden mezun olduktan sonra, iki yıl boyunca Oregon Portland’daki Reed College’da okudu. Hindistan’ı ziyaret etmek ve 1974 yazında doğu dinlerini incelemek için bir dönem sonra okuldan ayrıldı. 1975’te İşler Homebrew Bilgisayar Kulübü olarak bilinen bir gruba katıldı. Steve Jobs ve Wozniak küçük bir bilgisayar kurmaya çalışıyordu. İş verenler böyle bir bilgisayarın pazarlama potansiyeli ile büyülendi. 1976’da kendisi ve Wozniak kendi şirketlerini kurdu. Jobs’u elma toplamak için harcadıkları mutlu bir yaz anısına, Apple Computer Company olarak adlandırdılar. Jobs’un mikrobüsünü satarak başlangıçta 1.300 $ biriktirdiler ve Wozniak’in hesaplayıcısı. İlk başta bilgisayar prototipi üzerinde çalışırken devre kartlarını (bilgisayarın iç bileşenlerini tutan kartlar) sattılar.

Jobs, bilgisayar pazarında büyük bir boşluk olduğunu fark etmişti. O sırada neredeyse bütün bilgisayarlar ana bilgisayardı. Biri bir odayı dolduracak kadar büyüktü ve o kadar pahalıydı ki, bireyler onları satın almaya gücü yetmedi. Bununla birlikte, elektronikteki gelişmeler bilgisayar bileşenlerinin küçüldüğü ve bilgisayarın gücünün arttığı anlamına geliyordu.

Apple Ve Bilgisayar Dönemi.

Steve Jobs ve Wozniak, bilgisayarlarını bireysel kullanıcılara satma fikriyle yeniden tasarladı. Apple II, 1977’de etkileyici bir ilk yıl olan 2.7 milyon $ ‘lık satışla pazara girdi. Şirketin satışları üç yıl içinde 200 milyon dolara ulaştı. Bu, ABD tarihindeki en olağanüstü kurumsal büyüme durumlarından biriydi. Jobs ve Wozniak kişisel bilgisayarlar gibi tamamen yeni bir pazar açmıştı. Kişisel bilgisayarlar tamamen yeni bir bilgi işlem yöntemine başladı.

1980 yılına gelindiğinde kişisel bilgisayar dönemi iyi geçti. Apple sürekli olarak ürünlerini geliştirmek için zorlandı, piyasaya daha fazla rakip girdi. Apple, Apple III’ü tanıttı, ancak yeni model teknik ve pazarlama sorunları yaşadı. Piyasadan çekildi ve daha sonra elden geçirildi ve yeniden sunuldu.

İşler Apple’ın arkasındaki pazarlama gücü olmaya devam etti. 1983’ün başlarında Lisa’yı açıkladı. Minimum bilgisayar deneyimine sahip insanlar için tasarlanmıştır. Ancak iyi satmadı, çünkü rakipler tarafından satılan kişisel bilgisayarlardan daha pahalıydı. Apple’ın en büyük rakibi International Business Machines (IBM) idi. 1983’e kadar Apple’ın pazar payının yarısını IBM’e kaybettiği tahmin edildi.

Ve Apple Macintosh’u Tanıttı.

1984’te Apple, devrim niteliğinde yeni bir model olan Macintosh’u tanıttı . (O Dönemlerde Bilgisayar Kullanımı Bilinmediği İçin Ayrıntı Yazıldı)Ekrandaki simgeler adı verilen küçük resimler vardı. Bilgisayarı kullanmak için kullanıcı bir simgeye işaret etti ve fare adı verilen yeni bir cihaz kullanarak bir düğmeyi tıkladı. Bu işlem Macintosh’un kullanımını çok kolaylaştırdı. Ancak, Macintosh işletmelere iyi satış yapmamıştır. Karşılık gelen yüksek kaliteli bir yazıcı gibi diğer kişisel bilgisayarlardaki özelliklerden yoksundu. Macintosh’un başarısızlığı, Jobs’un Apple’daki düşüşünün başlangıcı olduğunu gösteriyor. İşler 1985 yılında, yardımcısı olan şirketten istifa etmiş, ancak unvanını yönetim kurulu başkanı olarak sürdürmüştür.

Steve Jobs eski çalışanlarından bazılarını NeXT adlı yeni bir bilgisayar bilgisayarına başlamak için işe aldı. 1988 yılının sonlarında NeXT bilgisayarı, San Francisco’daki eğitim pazarına yönelik büyük bir gala etkinliğinde tanıtıldı. İlk reaksiyonlar genellikle iyiydi. Ürün çok kullanıcı dostuydu ve hızlı işlem hızına, mükemmel grafik ekranlarına ve olağanüstü bir ses sistemine sahipti. Sıcak alımına rağmen, NeXT makinesi hiç takılmadı. Çok pahalıydı, siyah beyaz bir ekranı vardı ve diğer bilgisayarlara bağlanamıyordu veya ortak bir yazılım kullanamıyordu.

Pixar Şirketinin Satın Alınması.

1986 yılında Steve Jobs , yapımcı George Lucas’tan Pixar adlı küçük bir şirketi satın aldı . Pixar bilgisayar animasyonu konusunda uzmanlaşmıştır. Dokuz yıl sonra Pixar , büyük bir gişe vuruşu olan Toy Story’yi yayınladı . Pixar daha sonra , Disney’in dağıttığı Toy Story 2 ve A Bug’s Life ile Monsters, Inc.’in yapımcılığını üstlendi. Tüm bu filmler çok başarılı oldu. Canavarlar inc. Tarihin herhangi bir animasyon filminin en büyük açılış hafta sonu bilet satışını yaptı.

Steve Jobs’un Next Ve Apple Ortaklığı.

1996 yılının Aralık ayında, Apple, 400 milyon doların üzerinde bir NeXT Yazılımı satın aldı. İşler, İcra Kurulu Başkanı (CEO) için yarı zamanlı danışman olarak Apple’a geri döndü. Ertesi yıl, şaşırtıcı bir durumda Apple, rakibi Microsoft ile ortaklığa girdi. New York Times’a göre, iki şirket “birkaç satış ve teknoloji cephesinde işbirliği yapmayı kabul etti.” Önümüzdeki altı yıl boyunca Apple birkaç yeni ürün ve pazarlama stratejisi getirmiştir.

Jobs 1997’de, Apple’ın bilgisayarları doğrudan kullanıcılara İnternet üzerinden ve telefonla satacağını açıkladı. Apple Store kaçak bir başarı haline geldi. Bir hafta içinde İnternet’teki en büyük üçüncü e-ticaret sitesiydi. 1997 yılının eylül ayında Jobs, Apple’ın geçici CEO’su seçildi.

1998 yılında Jobs, güçlü bir hesaplamayı uygun bir fiyata sunan iMac’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. İBook Temmuz 1999’da piyasaya sürüldü. Bu, parlak renklerde mevcut olan istiridye şeklinde bir dizüstü bilgisayardır. Kullanıcının internette kablosuz olarak dolaşmasına olanak tanıyan kablosuz telefonun bir bilgisayar sürümü olan Apple’s AirPort’u içerir. 2000 yılının Ocak ayında Jobs, Apple’ın yeni İnternet stratejisini açıkladı. Bir grup yalnızca Macintosh İnternet tabanlı uygulamalar içeriyordu. Jobs ayrıca Apple’ın daimi CEO’su olduğunu açıkladı.

Jobs, Şubat 1996 tarihli Time dergisinde yayınlanan makalede, “Beni ve meslektaşlarımı tahrik eden şey… size çok çekici bir şey görmeniz ve bunu nasıl elde edeceğinizi tam olarak bilmemeniz, ama bazen sezgisel olarak biliyorsunuz. Bu sizin kavramanızın içinde. Ve yaşamınızın yıllar içinde gerçekleşmesini sağlamak için kullanmaya değer. ” İşler, fikirlerini işletmeler ve tüketiciler için heyecan verici ve yenilikçi ürünlere dönüştürmek için çok çalıştı. Kişisel bilgisayarın yaşını başlatmasında etkili oldu. Steve Jobs gerçekten bir bilgisayar endüstrisi vizyoneridir.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir