AB, Facebook, Google ve Twitter’ın SAHTE HABERLERİ ENGELLEMELERİ İÇİN DAHA FAZLA MÜCADELE ETMELERİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

AB yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada Facebook, Google ve Twitter geçtiğimiz ay yapılan seçimlerden önce sahte haberlerle mücadele etme çabalarını artırdıklarını, ancak Rusya’dan devam eden tehditler karşısında “daha fazla yapılması gerektiğini” söyledi.

Bir de yapılan ortak açıklamada, AB bu tür Mayıs ayı sonunda öncesinde Avrupa Parlamentosu seçimleri çevrimiçi platformlarda yayılan bölücü içeriği çalışan botlar ve sahte hesaplar gibi koordine asılsız davranış kanıt bildirdi. AB, seçmen tercihlerini etkilemeyi ve katılımın bastırılmasını amaçlayan Rus kaynakları tarafından “devam eden ve sürdürülen dezenformasyon faaliyetini” bulduğunu ekledi.

“İç ve dış aktörlerin, özellikle de Rus kaynaklarına bağlı olarak kullandıkları taktikleri, devletlerin ve çevrimiçi platformların benimsemiş olduğu önlemler kadar hızlı bir şekilde geliştiğini belirtti.’’

AB raporunda, Avrupa seçimlerini hedefleyen “farklı bir sınır ötesi dezenformasyon kampanyası” olup olmadığını belirlemek için henüz çok erken olduğu tespit edildi.

Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformları, seçim kampanyalarında sahte bilgilerin yayılmasını engelleyemedikleri için dünya çapındaki milletvekillerinin tepkileriyle karşı karşıya kaldı. AB, şirketlerin gerçek paylaşımları kontrol eden kişileri işe alma ve siyasi reklamcılık hakkındaki kısıtlamaları sıkma gibi dezenformasyonla mücadele çabalarında ilerleme kaydettiklerini söyledi . Ancak Avrupalı yetkililer, firmalardan ivmesini korumalarını ve çabalarını artırmalarını beklediklerini belirtti.

AB, seçimlerden önceki günlerde Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Polonya ve İspanya’da 600′den fazla grup ve Facebook sayfasının dezenformasyon ve nefret söyleminin yayıldığını bildirdi. Bu sayfaların 763 milyon kullanıcı görüşü oluşturduğunu belirtti.

Facebook, son aylarda sahte hesaplarla mücadelesini hızlandırıyor. Mayıs ayında, şirket 2019′un ilk çeyreğinde 2.2 milyar sahte hesabı çıkardığını ve önceki çeyreğe göre neredeyse iki katına çıktığını bildirdi . Facebook ayrıca , AB seçimlerinden önceki platformda siyasi reklamcılık konusundaki gerekliliklerini sertleştirdi .

AB raporunda, “Facebook sorunlu reklamlara şeffaflığını arttırsa ve Google ve Twitter bulamamasına rağmen, tüm imzalayanlar tarafından alınan şeffaflık önlemlerinin etkinliği hakkında sorular devam ediyor.” Dedi. “Ayrıca, platformlar, kısmen reklamcılık endüstrisinden katılımın olmaması nedeniyle, reklam barındıran web sitelerinin şeffaflığını artırmak için yeterli ilerleme kaydetmedi”

Facebook, Google ve Twitter , 2018’de AB’nin “ Dezenformasyonla ilgili UYgulamam Kurallarını” kabul ederek , seçimden önce sahte haberleri kaldırma çabaları hakkında aylık raporlar sunma taahhüdünde bulundu.

“İnsanlar çevrimiçi olarak doğru bilgi istiyor ve Kurallar kapsamında yürütülen çalışmalar, hükümetlerin, teknoloji şirketlerinin ve ticaret kuruluşlarının çevrimiçi yanlış bilgilendirmeyle başa çıkmak için birlikte nasıl çalışabileceğini gösteriyor. Ancak yanlış haberlere karşı mücadele asla bitmeyecek. Bu yüzden sahte hesapların ve tıklamaların kaldırılması ve yüksek kaliteli gazetecilik ve haber okuryazarlığının teşvik edilmesi için önemli yatırımlar yapıyoruz ”dedi.

Bu arada Twitter’dan bir sözcü, CNBC’ye “kamuoyunda yapılan konuşmayı koruma ve desteklemeye derinden bağlı olduğunu” söyledi. AB Seçimleri sırasında Twitter, sağlıklı demokratik tartışmaları teşvik etmek ve AB vatandaşlarının hizmetle ilgili güvenilir ve kaliteli bilgilere ulaşmalarını sağlamak için proaktif adımlar attı. ”

Ayrıca şunları ekledi: “Üst düzey bir çapraz işlevli seçim ekibi kurduk, politik kampanya reklamları politikası uyguladık ve kullanıcıların kasıtlı olarak yanıltıcı seçimle ilgili içeriği raporlamalarını sağlayan yeni bir araç başlattık. Dünyadaki her seçimde olduğu gibi, politikalarımızı tekil önceliğimize uygun olarak uygulamaya devam edeceğiz: kamu konuşmalarının sağlığını geliştirmek. ”

Avrupa parlamento seçimleri, Hindistan’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci demokratik seçimdir. AB, seçmenlerin% 51 ’inin bu yılki seçimlerde% 20’de en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi. Avrupa Birliği başkanı da dahil olmak üzere, en iyi AB işleri 18 Haziran’da yapılması beklenen bir kararla hâlâ kapılıyor.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir