5.8’lik depremde hizmet kesintisine uğrayan Turkcell ve Türk Telekom’dan geç gelen açıklamlar…

Perşembe günü yaşanan deprem sonrasında hatlara yaşanan sorunlar insanların aileleri ile görüşmesine engel oldu , bir çok insan bu durumdan şikayetçi oldu ve bu markalar bir çok teknolojiyi piyasaya sunmuş firmalar olmuş olsa da mesela 5G ,4G gibi sistemler .

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un sesli iletişim hizmeti yetersiz kaldı ve bir çok sorun doğurdu. Telefonla yakınlarını aramak isteyen vatandaş şebekeye bağlanamadı. İnternet hizmetinde genel bir kesinti yaşanmasa da hız düşüşü meydana geldi. Problem sadece İstanbul’da değil, Türkiye genelini kapsıyor.

Deprem sonrası yaşanan durumla ilgili ilk açıklama Turkcell’den geldi (Şebekedeki aksaklık nedeniyle Twitter’da 3. Sıradan TT olan Turkcell, konuyla ilgili kısa bir açıklama yayınladı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Silivri açıklarında meydana gelen depremden dolayı ses aramalarında yoğunluk yaşanmaktadır. Hizmet dışı kalan sahamız bulunmamaktadır. 4.5G ve fiber altyapımız kesintisiz hizmet vermektedir. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun.” ifadelerine yer verildi. )

Arama konusunda yetersiz kalan bu firmalar nasıl bir çözüm politikası uygulayacak hepimiz izleyip göreceğiz çünkü deprem İstanbul’un en büyük gerçeği ve hepimiz bir kez daha yüzleştik .

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir