Bentley Markasına Ve Kurucusu Walter Owen’a Bir Göz Atalım…

1888’de dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Walter Owen Bentley, Walter Owen 10 Temmuz 1919’da adını taşıyan şirketi kurdu. Şimdi, neredeyse kimine göre dünya genelinde rakipsiz bir marka haline geldi. Performans ve en iyi işçiliğe sahip otomobiller üretiyor. Aşağıda, kurulduğundan bugüne kadar insanların arabalara bakışlarını değiştiren adama bir bakalım.

Bentley Motors Walter Owen tarafından kuruldu. Bentley adını taşıyan ilk otomobil 1919’da Londra, New Street Mews’de üretildi.

Mütevazi başlangıçlardan itibaren şirket, hem lüks hem de performans arayışı içinde oldu. Walter Owen güçsüz olduğu dönemleri geride bıraktı ve güçlülüğe geçti. Bentley markasının 1920’lerde Le Mans’ta kazandığı beş zafer ile dünya üzerindeki tüm araba meraklılarının ilgi odağı haline geldi. Bu durumda, Liderlik duygusunu günümüzdede devam ettiren Bentley’in araba meraklıları tarafından en beğenilen araçları yaratmaya devam ettiği söylenebilir.

Neredeyse bir yüzyıl sonra, Walter Owen’nun vizyonu inançlarımızı, eylemlerimizi ve emellerimizi yönlendirmeye devam ediyor. İngiltere, Crewe’de bulunan ve 1998’den bu yana Volkswagen AG’nin sahibi olduğu Bentley Motors, dünyanın en çok rağbet gören yüksek performanslı grand tourers’ını yapan kesin İngiliz lüks otomobil şirketi olmaya devam ediyor.

Bentley’in kurucusu olan Walter Owen’ın Buhar Gücü Sevgisine Göz Atalım…

Walter Owen Bentley hareket sevgisiyle doğdu. 9 yaşındayken, ikinci el bir bisiklet aldı ve tam olarak nasıl çalıştığını keşfetmek için söktü. Ama asıl tutkusu trenlere dayanıyordu. Büyük Kuzey Demiryolları ile çıraklık yapmak için 16 yaşında okulu bıraktı ve sonunda çocukluğunu bir buharlı lokomotifin taban plakası üzerinde çalışma hayalini gerçekleştirdi. Buhar basıncını korumak için kömürü fırının içine fırlattı ve başarılı oldu. Çıraklık eğitimini beş yıl sonra tamamladı. Ancak bu sefer Walter Owen’ın takıntısı arabalara sıçramıştı.

Walter Owen’ın Kağıt Ağırlığını Keşfetmesi…

Walter Owen’ın mühendislik becerileri 1912’de erkek kardeşlerinden biriyle iş yaparken Doriot, Flandrin ve Parant’tan yapılan Fransız otomobillerini ithal ederken daha da önemli hale geldi. Gelecek yıl Fransa’daki ofislerini ziyaret eden Walter Owen alüminyumdan yapılmış bir kağıt ile ağırlığı keşfetti ve bu hafif malzemenin çelikten mi yoksa dökme demirden mi daha iyi bir piston yapıp yapmadığını merak etti. Gücü arttırmak ve yüksek sıcaklıklarda erimesini durdurmak için, dökümhanede yeni bir alaşım yaratmayı denedi, sonunda% 88 alüminyum ve% 12 bakır formülü üzerine oturdu. Merakı karşılığını verdi; DFP otomobillerine yeni pistonların eklenmesi onu Brooklands’da zafer kazandı ve uçan mil için 89.7 mil rekor kırdı. Ve onun önemli keşfi, önümüzdeki yıllarda başarısı için çok önemli olduğunu kanıtlamaktı.

Hadi Hep Brilikte Bentleyin Muhteşem Motorunun Yaratılmasına Göz Atalım…

Walter Owen Savaş sırasında İngiliz ordusuna sağladığı katkılardan sonra imparatorluk tarasından savaşa harcadığı hayati katkıyı kabul edildi. Walter Owen Bentley, 1919 yılının yılbaşı gecesinde İngiltere İmparatorluğu’nun onur listesinde yer aldı. İngiliz İmparatorluğundan mükemmel bir emir aldı. Ayrıca, Ödül komisyonu tarafından mucitlere verilen £ 8.000 ödülü kazandı ve bu sayede hayalini gerçekleştirmesi ve kendi otomobil şirketini kurması için ihtiyaç duyduğu sermayeyi bulmuş oldu. Ve böylece, 10 Temmuz 1919’da Bentley Motors doğdu. Yaratılış politikası basitti. “Dünyanın en iyisi ve en hızlısı olmaktı”. Ve Walter Owen’ın dediği gibi oldu. Bentley markası kurulduğu ilk günden bugüne kadar dünyanın en hızlı, en iyi, malzeme kalitesi ve tasarım açısından dünyanın en iyisi olmaya devam ediyor.

Bentley’in Sessiz Çalışan 100MPH Arabası…

8 Litre ve sessiz çalışması için tasarlanan araba Walter Owen’ın nihai eseriydi. Ve onun başyapıtı olarak kabul ediliyor. Bu, düz altı motorun gücü ve torkuydu, şirket, 8 Litre’nin, sahibinin seçtiği gövdenin türünden bağımsız olarak, 100 mil / saatten daha fazla olabileceğini ilan etti.

Walter Owen; “Her zaman ölü bir sessiz 100 mil araba üretmek istemiştim ve şimdi bunu yaptığımızı düşünüyorum.” dedi. Bu karar, Kaptan W. Gordon Aston için 8 Litrelik arabayı gözden geçirilerek şöyle tekrarladı: “ Hayatımda asla böyle bir araç tanımadım. ”

Yazar: HadiOkuyalım

2 thoughts on “Bentley Markasına Ve Kurucusu Walter Owen’a Bir Göz Atalım…

  Cagac

  (19 Haziran 2019 - 16:43)

  Faydali bilgiler icermekte… Sitenizin basarilarini dilerim

   GurkanVural

   (19 Haziran 2019 - 16:55)

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Ziyaretçilerimize faydalı içerikler sunabildiğimizi görmek çok keyif verici.
   Mutlu, huzurlu günler geçirmenizi dileriz.
   Hadi Okuyalım Ailesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir