2020’DE AFRİKA’DA NASIL SEYAHAT EDİLİR.

Afrika, egzotik hayvan karşılaşmaları, dramatik manzaraları, birinci sınıf plajları ve zengin kültürel gelenekleri ile tanınan bir kıtadır. Birkaç kıta derinlemesine araştırıyor, ama her zaman ziyaret edenleri büyülüyor gibi görünüyor.

30 milyon kilometrekareyi aşan ve 1.2 milyardan fazla insana ev sahipliği yapan Afrika, hem coğrafi hem de kültürel açıdan çok çeşitli bir manzara. Çoğu dünya haritası kıtaların gerçek boyutunu bozar ve birçoğunun boyutunu küçümsemesine yol açar (bir Mercator haritasının gösterdiği şeyin aksine, Afrika Grönland’dan 14 kat daha büyüktür!).

Açıkçası burada görülecek çok şey var.

Afrika’daki birçok ülkenin mücadeleleri olduğu yerlerde, turizmin patladığı birçok yer de var. İster cesur bir bütçe sırt çantasıyla seyahat deneyimi isterse daha lüks bir safari kaçamağı arıyorsanız, bunu kıtada bir yerde bulabileceksiniz.

Afrika’da Nasıl Seyahat Edilir ?

Overland Africa Safari Turları

Karada safari turları, Afrika’nın organize paket turlarıdır. Kıtayı görmenin en kolay yolu, Afrika’yı sorunsuz bir şekilde görmek isteyen daha kısa süreli gezginlere hitap ediyor. Afrika’yı kendi başınıza gezmekten biraz korkuyorsanız, bu en iyi seçenek olabilir.

Kara turları, kendiniz yapmaktan daha pahalıdır, ancak yiyecek, ulaşım ve konaklama masrafları dahildir. Temel backpacker turlarından daha lüks seçeneklere kadar genellikle çok çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Küçük grup turları en ucuz seçenek olacaktır, ancak özel turlar da mevcut olacaktır (çok daha pahalı olsa da).

Yedi günlük her şey dahil turlar kişi başı yaklaşık 1.000 ABD Dolarıdır. Intrepid Travel benim çok günlü tur şirketim. Küçük grupları, yerel rehberleri var ve çevreye saygılılar.

Baz Otobüs

Baz Otobüs, genellikle ülkenin popüler seyahat yolunu takip eden belirlenmiş güzergahlara sahip Güney Afrika’da bir nakliye şirketidir .

Sizi alan ve sizi hostelinize bırakan, ülkeyi keşfetmenin hızlı ve kolay bir yolunu arıyorsanız, bunu son derece kullanışlı hale getiren, hop-on, hop-off tarzı bir otobüs. Sadece istediğiniz rotayı seçin ve bileti satın alın. Bu kadar!

Belli sayıda gün veya daha açık uçlu, esnek bir bilet satın alabilirsiniz. Ayrıca safari turları ve çok günlük kara turları da sunmaktadır. 7 günlük seyahat kartları 3.300 ZAR (235 USD), 14 günlük geçişleri 5.300 ZAR (375 USD) ve 21 günlük geçişleri 6.600 ZAR (470 USD) olacak.

Halk Otobüsleri

Otobüsle seyahat etmek, diğer yolcuların günlük yaşamlarının bir parçası olma fırsatı verir. Yerlilerin nasıl dolaştığını öğrenme ve kıtayı gezmenin daha özgün bir yolunu deneyimleme fırsatı bulacaksınız.

Biraz daha planlama gerektirecek, ancak dolaşmanın uygun bir yoludur. Ayrıca, yerlilerle sohbet etme fırsatı bulacaksınız. Bir ziyaretçi olarak, olabildiğince rahat ve güvenli olmanızı sağlamak için insanların kendi yollarından gideceklerini göreceksiniz.

Halk otobüsleri, ne kadar ileri gideceğinize bağlı olarak genellikle 3 – 30 $ USD arasındadır. Çoğu zaman, iyi bir kapalı yol ağının bulunduğu şehir seyahati veya şehirlerarası yolculuklar için kullanılırlar. Bu otobüsler genellikle konforlu, güvenli ve geniştir.

Daha az ya da hiç kapalı yolu olmayan ülkeler ya da bölgelerde genellikle sık sık bozulan ve aşırı kalabalık olan çok daha eski otobüsler bulunur. Önceden plan yaptığınızdan ve ne bekleyeceğinizi bildiğinizden emin olmak istersiniz.

Seyahatiniz sırasında çantanızın açılması veya çalınması durumunda (özellikle çantalar otobüsün üstünde veya altında saklanıyorsa) değerli eşyalarınızı kişide tuttuğunuzdan emin olun.

Minivan

Bir minibüse kaç kişi sığabileceğini düşünüyorsunuz? Afrika, bu cevabın sınırını tanımlayan yerdir. Sadece başka bir kişiye sığamayacaklarını düşündüğünüzde, onları minibüsün dışındaki pencere kenarında dururlar.

Bu en lüks seyahat yöntemi olmasa da, kesinlikle unutulmaz bir – ve uygun fiyatlı bir yöntem! Minivanlar, dolaşmanın inanılmaz derecede ucuz bir yoludur ve genellikle bir ülkede (veya komşu bir ülkede) altı saate kadar süren yolculuklar için alınır. Bir şirketle bir seyahat için önceden rezervasyon yapmadıysanız, çoğu minivan dolana kadar gitmez, bu yüzden gitmeye hazır görünen bir taneye atlayın ve dolana kadar saatlerce beklemekten kaçının.

Halk otobüsleri gibi fiyatlar da ucuz. Ne kadar uzağa gittiğinize bağlı olarak 1-20 USD arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyin.

Otostop

Daha fazla insan diğer Doğu Afrika ülkelerinden ziyade Namibya ve Güney Afrika’da otostop yapma eğilimindedir . Ve Orta Afrika’da otostop yapılması tavsiye edilmez.

Otostop yapmak bazı riskler ve zorluklar getirse de, esnek ve bütçeniz varsa etrafta dolaşmanın kolay bir yoludur. Yolun kenarından çekerseniz, başparmağınızı dışarı atmak genellikle Afrika’da kaba olarak kabul edildiğinden elinizi yukarı ve aşağı sallamak en iyisidir.

Muhtemelen yerliler ve gezginlerin iyi bir karışımını alacaksınız. Gerekli olmasa da, sürücünüze (eğer yerel iseler) bir ipucu vermek asla kötü bir fikir değildir. Sadece sağduyulu kullandığınızdan ve otostop çekiyorsanız önlem aldığınızdan emin olun. Genel olarak, Afrika’da yapmadan önce otostop deneyimi yaşamanızı öneririm.

Araç Kiralama

Bir araba kiralamak bütçenize bir çentik koyacaktır, ancak size çok daha fazla esneklik verecektir. Bir oyun rezervine gidiyorsanız, hangi oyun parklarına gitmek istediğinizi ve en iyi izleme alanlarının nerede olduğunu bildiğinizden emin olun, böylece buna göre plan yapabilir ve yakıt masraflarını azaltabilirsiniz.

Safari için araba kiralamanın yanı sıra, bir başka popüler seçenek de Güney Afrika sahilinin popüler ve doğal bir uzantısı olan güzel Garden Route’u sürmek için araba kiralamaktır. Güney Afrika’dan araç kiralama, özellikle online rezervasyon yaparsanız, günlük 35-50 USD gibi ucuz fiyatlarla bulunabilir.

Afrika’da uzun süreli seyahat etmeyi planlıyorsanız, kıtayı turlamak için kendi 4WD’nizi satın almayı bile düşünebilirsiniz. Güney Afrika, satın almak için bir araç bulmak için en iyi yer olacaktır. Araçlarını satmaya hazır bir yolcu da arayabilirsiniz.

Afrika seyahat maceranızı planlarken, ulaşım kararlarınızı vermeden önce bütçenizi, seyahat planınızı ve güvenlik ilgi alanlarınızı dikkatlice düşünün. Toplu taşıma ucuz ve otantik olsa da, rahatsız edici ve diğer seçeneklerden daha az güvenlidir.

Bir araba kiralamak veya satın almak daha pahalı bir seçimdir, ancak size daha fazla özgürlük sunmanın yanı sıra otantik bir deneyim yaşatır. Karada safari turları pahalı ve daha az otantik olacak, ancak size her şey dahil bir paket ve en büyük güvenlik hissini verecektir. Afrika’da nasıl dolaşırsanız yaşayın, deneyimi kesinlikle unutulmaz bulacaksınız

KAYNAK: https://www.nomadicmatt.com/

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir