2020 model Seat Cupra Leon’a gelin birlikte göz atalım …

Sıcak bir kapak tüm insanlar için her şey olmalı. Sportif, pratik, güvenli, uygun fiyatlı, chuckable ve … ekonomik? Geleneksel olarak, sıcak bir hatchback’in en büyük uzlaşmasının içeri girdiği yer burası.

Ama ya sıcak kapağın da bir plug-in hibrit olsaydı? Okul kapıları için sessiz elektro-koşma, okul bittiğinde Turbo Şarjlı öfke? Yeni Cupra Leon eHybrid girin. Tüm dünyaların en iyisi ve dünya için en iyisi, elbette?

Seat’ın sportif yarış Dalı bu fikri icat etmedi. Eski Mk7 Golf bir GTE sürümü sundu ve VW zaten Golf 8 için geri döneceğini doğruladı. Seat eski Leon Cupra PHEV gubbins bir göz alamadım, bu yüzden bu sefer, erken civatalı.

Nefis seksenli lo-drag aero jantlara güç vermek, 148bhp ve 184lb ft için iyi olan 1.4 litrelik turbo dört silindirli bir motordur. Arkaya doğru, öne monte edilmiş 113bhp e-motora güç sağlayan 13kWH lityum iyon pil var. Birlikte, bu kaynaklar megazord birlikte 242bhp ve 295lb ft dışarı ump.

Yani, kaba davranıyorsanız, biraz daha zip ile bir Passat GTE güç aktarma organıdır. Eğer değilseniz, o zaman bu canavarca Honda Civic Type R’ye eşit torka sahip sıcak bir hatchback, ancak altı saatlik bir ev soketi şarjından sonra 37 mil sıfır emisyonlu elektrikli koşu yapabilir.

Özel bir şirket arabası o zaman? Emin olabilirsin. Aynı görünüyor olsun – şüpheli gül-altın egzoz boruları hariç-sadece petrol Cupra Leon olarak, ancak alt-50g/km resmi emisyonları. İşte cupra’nın Vw’den daha iyi bir iş çıkardığını umuyor Golf GTE ile pil ağırlığını durdurmayı başardı. Eğer varsa, bu Cupra devrim yaratabilir – hayır, tek başına tasarruf-sıcak hatchback’in geleceği. Ve hızlı vagon, çünkü bu Cupra ehybrid’i de bir emlak olarak satın alabilirsiniz.

Eğer yapamazsa … iyi, arasında seçim yapmak için sadece benzinle çalışan çok sayıda süper-Leon var. İlk olarak, arsız bir şekilde ‘Leon GTI’dediğimiz şey var. 2.0 litrelik bir motoru var, elektrikli sürücü yok ve 242bhp. EHybrid ile aynı. Tork, eklenti sürümünde 23lb ft aşağıdadır, ancak ciddi bir ağırlık avantajına sahip olmasını bekleriz.

Yazar: HadiOkuyalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir